JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Ülke gündeminin ele alındığı toplantıda, Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının açılış ve kapanış töreni yapılan hazırlıklar, Avaza turizm bölgesindeki otel işletmeciliği, Türkmen Liderinin yurtdışı ziyareti, Dünya Sağlık Örgütü ile tütün kullanımının azaltılması, Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı’na yapılan hazırlıklar, başkent Aşkabat’ın ulaşım altyapısının iyileştirilmesi, Astana’da düzenlenecek EXPO-2017 Fuarına katılmak için yapılacak hazırlıklar değerlendirildi.

 

 

 

8. Türkmenistan-Belarus Hükümetler arası Ekonomik Komisyonu Toplanacak

 

Belarus’un başkenti Minsk kentinde 8.Türkmenistan-Belarus Ekonomik Komisyonu toplanacak. Türkmen Liderinin kararıyla bu hükümetler arası komisyonun Türkmen tarafının üyeleri belirlendi. Devlet Başkanı, Belarus’un Türkmenistan’ın önemli işbirliği ortağı olduğunu ve çeşitli alanlarda işbirliğinin yapıldığını kaydetti.

Ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin en önemli örneği, geçtiğimiz Mart ayının son günü hizmete açılan Garlık maden işleme tesisidir. Bu tesis, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Türkmenistan temasları kapsamında iki ülke liderinin katılımıyla açılmıştı.

 

Türkmen Lider, Video-Konferans Çalışma Toplantısı Yaptı

 

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından vilayet ve Aşkabat şehir valisi ile video-konferans aracılığıyla çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, vilayetlerinde tarım çalışmaları, bölgelerdeki inşası devam eden projelerdeki son durumlar ve ülkenin sosyo-ekonomik açıdan kalkındırılması yönündeki kalkınma programının hayata geçirilmesine yönelik konular değerlendirildi. ,

 

Devlet Başkanı, Aşkabat valisi ile şehrin ulaşım altyapısının yenilenmesi, şehrin temizliği ve Aşkabat-2017 Oyunları’na yapılan hazırlık konuları görüştü. Ayrıca, Türkmen Lider At Bayramı’na güzel bir şekilde hazırlık yapılması konusunda bir takım talimatlar verdi.

 

Türkmen Lider, vilayet valileri ile de tarım sektöründeki çalışmaları, At Bayramı’na hazırlıkları ve bölgedeki inşaat çalışmalarındaki son durumu değerlendirdi.  Devlet Başkanı, pamuk ekiminin sonlandırılması, buğday toplama dönemine iyi hazırlık yapılması ve özellikle tarım ürünlerine zarar veren çeşitli böceklere karşı mücadelenin güçlendirilmesi konusunda talimatlar verdi.

 

Eyaletlerden sorumlu BK Başkan yardımcıları belirlendi

 

Türkmen Liderinin bugün imzaladığı Karar ile eyaletlerden ve Başkent Aşkabat’tan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan yardımcıları belirlendi. Buna göre, eyaletlerden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan yardımcıların listesi aşağıdaki gibidir.

 

  1. Batyr Atdayev- Ahal eyaleti
  2. Bayram Annameredov- Balkan eyaleti
  3. Esenmurat Orazgeldiyev – Daşoğuz eyaleti
  4. Batyr Ereşov- Lebap eyaleti
  5. Başımmurat Hocammamedov- Marı eyaleti
  6. Dadebay Amangeldiyev- Aşkabat şehiri.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Ýaşlara orta bilim hakyndaky şahadatnamalar gowşuryldy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy