TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında uluslararası işbirliği, ekonomi, ekoloji ve kültür alanlarındaki işbirliği konuları değerlendirildi.

Toplantıda, Türkmenistan’ın Birleşmiş Milletler ile yaptığı yakın işbirliği sonucunda Türkmenistan’ın 2018-2020 yılları için UNİCEF Yönetim Kurulu’na, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Kadın Statüsü Komisyonu’na seçilmesi ele alındı.

Devlet Başkanı imzaladığı Karar kapsamında 2.Dünya Savaşı zaferinin 72.yıldönümü dolayısıyla Türkmenistan’daki gazilere ve gazi eşlerine 200 Manat para ve çeşitli değerli hediyeler verilmesi kararlaştırıldı. 2017 yılında ülke genelinde hizmete açılması planlanan 6,7 milyar dolar değerindeki 586 dev üretim tesisleri ve sosyal amaçlı tesislerin açılış programı onaylandı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Türkmen inşaat firmaları tarafından Avaza turizm bölgesinde inşa edilmesi öngörülen 66 tane 2 katlı villa ve 5 dinlenme tesislerinin teklifi değerlendirildi.

10-11 Mayıs tarihlerinde Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenmesi planlanan Türkmenistan-Belarus Hükümetler arası  Ekonomik İşbirliği toplantısı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 Ayrıca, Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın sembollerinin tekstil ürünlerinde yerleştirilmiş örnekleri onaylandı.

Ülkedeki tarım sektöründeki son durum ve ekoloji alanında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Her sene binlerce fidan dikildiği ve bu ağaçlandırma kampanyasının devam ettirilmesi, su ve toprağın verimli kullanılması, çölleşmeye karşı mücadele, çevredeki biyolojik dengenin korunması yönündeki çalışmalar değerlendirildi.

Türkmen Lider, doğal koruma alanlarının geliştirilmesi, Karakum nehrinin kıyısında dut ağacının dikilmesi konusunda talimatlar verdi.

Ayrıca, Ahalteke atlarına büyük değer veren Devlet Başkanı Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesi’nin bünyesinde Ahalteke atlarının Eğitim Merkezi’nin ve Ahalteke Atçılık Akademisi’nin kurulmasını ve Nisan ayının son Pazar günü kutlanacak At Bayramı’na hazırlıkların üst düzeyde olması için yeni talimatlar verdi.

Bakanlar Kurulu’nda Hazar Denizi’nin kıyısındaki Kıyanlı bölgesinde bazalt ipliği ve inşaat malzemeleri üretim fabrikasının kurulması yönündeki teklif değerlendirildi. Türkmen Lider, bu bölgede bazalt elyafından ısı yalıtımı ve kompozit malzemelerin üretilmesi için fabrika kurulmasına izin verdi.

Bunun yanı sıra 4-5 Mayıs tarihlerinde Avaza turizm bölgesinde düzenlenmesi planlanan Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı’na yapılan hazırlıklar değerlendirildi.

Ayrıca, 3-5 Mayıs tarihlerinde Filistin Kültür Günleri etkinliklerinin programı açıklandı.

 

6,7 milyar dolarlık tesisler açılacak

2017 yılında ülke genelinde toplam değeri 6,7 milyar doları bulan 586 tesis hizmete açılacak. Bu dev üretim ve sosyal amaçlı tesislerin açılış programı onaylandı. Her ayda hizmete açılacak tesislerin inşalarının kaliteli yapıldığını kontrol edilmesi de gündeme getirildi.

Türkmenistan’ın çeşitli bakanlıkları, Aşkabat ve vilayet valilikleri, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından inşa edilmekte olan dev projeler bir-bir hizmete açılacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle