Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında uluslararası işbirliği, ekonomi, ekoloji ve kültür alanlarındaki işbirliği konuları değerlendirildi.

Toplantıda, Türkmenistan’ın Birleşmiş Milletler ile yaptığı yakın işbirliği sonucunda Türkmenistan’ın 2018-2020 yılları için UNİCEF Yönetim Kurulu’na, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Kadın Statüsü Komisyonu’na seçilmesi ele alındı.

Devlet Başkanı imzaladığı Karar kapsamında 2.Dünya Savaşı zaferinin 72.yıldönümü dolayısıyla Türkmenistan’daki gazilere ve gazi eşlerine 200 Manat para ve çeşitli değerli hediyeler verilmesi kararlaştırıldı. 2017 yılında ülke genelinde hizmete açılması planlanan 6,7 milyar dolar değerindeki 586 dev üretim tesisleri ve sosyal amaçlı tesislerin açılış programı onaylandı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Türkmen inşaat firmaları tarafından Avaza turizm bölgesinde inşa edilmesi öngörülen 66 tane 2 katlı villa ve 5 dinlenme tesislerinin teklifi değerlendirildi.

10-11 Mayıs tarihlerinde Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenmesi planlanan Türkmenistan-Belarus Hükümetler arası  Ekonomik İşbirliği toplantısı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 Ayrıca, Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın sembollerinin tekstil ürünlerinde yerleştirilmiş örnekleri onaylandı.

Ülkedeki tarım sektöründeki son durum ve ekoloji alanında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Her sene binlerce fidan dikildiği ve bu ağaçlandırma kampanyasının devam ettirilmesi, su ve toprağın verimli kullanılması, çölleşmeye karşı mücadele, çevredeki biyolojik dengenin korunması yönündeki çalışmalar değerlendirildi.

Türkmen Lider, doğal koruma alanlarının geliştirilmesi, Karakum nehrinin kıyısında dut ağacının dikilmesi konusunda talimatlar verdi.

Ayrıca, Ahalteke atlarına büyük değer veren Devlet Başkanı Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesi’nin bünyesinde Ahalteke atlarının Eğitim Merkezi’nin ve Ahalteke Atçılık Akademisi’nin kurulmasını ve Nisan ayının son Pazar günü kutlanacak At Bayramı’na hazırlıkların üst düzeyde olması için yeni talimatlar verdi.

Bakanlar Kurulu’nda Hazar Denizi’nin kıyısındaki Kıyanlı bölgesinde bazalt ipliği ve inşaat malzemeleri üretim fabrikasının kurulması yönündeki teklif değerlendirildi. Türkmen Lider, bu bölgede bazalt elyafından ısı yalıtımı ve kompozit malzemelerin üretilmesi için fabrika kurulmasına izin verdi.

Bunun yanı sıra 4-5 Mayıs tarihlerinde Avaza turizm bölgesinde düzenlenmesi planlanan Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı’na yapılan hazırlıklar değerlendirildi.

Ayrıca, 3-5 Mayıs tarihlerinde Filistin Kültür Günleri etkinliklerinin programı açıklandı.

 

6,7 milyar dolarlık tesisler açılacak

2017 yılında ülke genelinde toplam değeri 6,7 milyar doları bulan 586 tesis hizmete açılacak. Bu dev üretim ve sosyal amaçlı tesislerin açılış programı onaylandı. Her ayda hizmete açılacak tesislerin inşalarının kaliteli yapıldığını kontrol edilmesi de gündeme getirildi.

Türkmenistan’ın çeşitli bakanlıkları, Aşkabat ve vilayet valilikleri, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından inşa edilmekte olan dev projeler bir-bir hizmete açılacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Kubaly türgen Mihain Lopes Nunýes 4-nji gezek Olimpiýa çempiony boldy. Grek-rim göreşi boýunça ökde türgen Mihain Lopes bu ugurda russýaly türgen Aleksandr Kareliniň rekordyny täzeledi. Karelinde 3 altyn medal bar. Kubaly göreşçi Lopes Tokiodaky Olimpiýa oýunlarynda 130 kilogram agramda çykyş edip, final tutluşygynda gruziýaly türgen Ýakob Kajaýyny ýeňip, özüniň 4-nji Olimpiýa çempionlygyny, ýurdunyň bolsa bu oýunlardaky 2-nji altyn medalyny gazandy. Bu...
Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary, daşary işler ministri Raşid Meredow döwlet Baştutanyna Birleşen Milletler Guramasynyň Baş Assambleýasynyň 75-nji sessiýasynyň 96-njy plenar mejlisinde Türkmenistan tarapyndan öňe sürlen «Koronawirus keseliniň (COVID-19) pandemiýasy we ondan soňky döwürde durnukly ösüş üçin üznüksiz we ygtybarly halkara ulag daşamalary üpjün etmek maksady bilen ulagyň ähli görnüşleriniň arasyndaky arabaglanyşygy berkitmek» atly kararnama seredilendigi barada hasabat berdi. 48...
TÜRKMENISTANYŇ BILIM MINISTRLIGI Türkmenistanyň Inžener-tehniki we ulag kommunikasiýalary institutynyň Ulag-logistika ylmy merkezi 2021-2022-nji okuw ýyly üçin aşakdaky hünärler boýunça okuwa KABUL EDÝÄR Kompýuter sowatlylygy: I dereje (Microsoft Office programmalary) — 3 aý; II dereje (Adobe Photoshop, GorelDRAW) — 3 aý; III dereje (AutoCAD) — 3 aý; IV dereje (Programmirleme) — 3 aý. Rus dili: başlangyç dereje — 4 aý; orta dereje — 4 aý. Iňlis dili: başlangyç dereje...
Şu ýylyň 23-nji oýulynda badalga alan tomusky Olimpiýa oýunlarynda sportuň ýeňil atletika ugry boýunça ýaryşlar dowam edýär. Bu ýerde ylgamak, uzak aralyga bökmek, ýokarlygyna bökmek, syrykly bökmek, disK zyňmak ýaly ugurlarda ýaryşlar geçirilip, täze rekordlar gazanylýar. NORWEGIÝALY TÜRGENDEN DÜNÝÄ REKORDY Norwegiýanyň türgeni Karsten Warholm 400 metr aralygy päsgelçilikli bökmek ýaryşynda altyn medal gazanyp, dünýä rekordyny goýdy. Ol bu aralygy 45,94 sekuntda geçmegi...
Özbegistan Respublikasynyň Premýer-ministriniň orunbasary, Maýa goýumlar we daşary söwda ministri Sardor Umurzakowyň ýolbaşçylygyndaky wekiliýeti iş sapary bilen Türkmenistana geldi. Saparyň barşynda S.Umurzakowyň Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary Serdar Berdimuhamedow bilen duşuşygy geçirildi. Taraplar ýokary döwlet derejesindäki ygtybarly syýasy gepleşikler esasynda ilerledilýän döwletara gatnaşyklaryň ösüşiniň ýokary depginini kanagatlanma bilen bellediler. Gepleşikleriň barşynda taraplar ikitaraplaýyn hyzmatdaşlygyň ileri tutulýan ugurlarynyň, hususan-da, söwda-ykdysady pudagynyň häzirki...
18,713FansLike
19,500FollowersFollow
859FollowersFollow
417SubscribersSubscribe

Iň täze habarlar