DÜNÝÄ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış politikasındaki önemli gündemi, ülke ekonomisinin çeşitli sektörlerindeki çalışmalar konusu değerlendirildi. Söz konusu toplantıda, Devlet Başkanı tarafından bir dizi kararlar imzalandı.

Toplantı kapsamında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında rapor sundu. Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocammammedov, ülkede tarım ürünleri üreticilerine finansal destek sağlanmasına yönelik yapılan çalışmalardan bahsetti. Bu alanda özel sektörün desteklenmesi, düşük faizli kredilerin sağlanması sonucunda ülkede çeşitli tarım ürünlerinin üretilmesi hedefleniyor.

Petrol gazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Yagşıgeldi Kakayev, ülke genelindeki petrol ve doğalgaz yataklarının araştırılması ve işletmeye açılması yönünde hazırlanan teklifleri sundu. Ülkede petrol ve doğalgaz üretiminin arttırılması yönündeki çalışmaların hız kesmeden devam ettirilmesi bekleniyor.

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Bazarov, tarım sektöründeki mevsim çalışmaları, buğday ekim dönemi, tarım ürünlerinin gübrelenmesinden bahsetti. Ayrıca, tarım bitkileri için kimyasal ilaçların satın alınması yönündeki kararın tasarısını sundu. Devlet Başkanı bu kararı imzalayarak, Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı’na kimyasal ilaçların satın alınması yönünde anlaşma imzalamaya yetki verdi.

Sanayiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkanı Batır Ereşov, özürlü ve yardıma muhtaç insanlar için başkent Aşkabat olmak üzere bütün vilayetlerde konut inşa edilmesi konusunda hazırlanan karar tasarısını sundu.

Türkmen Lider, bu kararı imzalayarak, gelecekte de vatandaşların sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışacaklarını kaydederek, işa edilecek konutların özürlü ve yardıma muhtaç insanlara bedava verilmesi konusunda ilgili yetkililere talimatlar verdi.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nda Devlet Başkanı yardımcılarını ülkenin vilayetleri için sorumlu olarak atadı. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı A.Atdayev Ahal vilayetine, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı B.Annameredov Balkan vilayetine, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı R.Bazarov Daşoğuz vilayetine, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı B.Ereşov Lebap vilayetine, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı B.Hocamammdov Mari vilayetine ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı D.Amangeldiyev Aşkabat şehrine sorumlu oldu.

Toplantıda, Eylül 2017’de Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar değerlendirildi. Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı, yurtdışından gelecek misafirlere sunulacak hizmetler hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, 16-30 Nisan aralığında Olimpiyat Köyün ’de Asya Oyunları’na hazırlık kapsamında 3 spor dalında  halter ve kickboks Asya şampiyonluğu yanı sıra uluslararası bir yüzme turnuvası düzenlenecek. 

Bunun yanı sıra Türkmenistan’ın 2017-2019 yıllarında başkanlığı yapacağı Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu için hazırlanan eylem planı onaylandı. Bu kapsamda, su kaynaklarının rasyonel kullanımı, çevrenin korunması, iklim değişikliği dahil olmak üzere, Orta Asya bölgesindeki ekolojik durumun iyileştirilmesi yönünde bir dizi etkinler düzenlenecek.

Devlet Başkanı’nın İmzaladığı Kararlar

•            Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenistan ile Özbekistan arasındaki ticari, ekonomik, bilimsel, teknik ve kültürel işbirliği için ortak komisyonun Türkmen tarafının üyeleri onaylayarak, bununla ilgili karar imzaladı. Ülkeler arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayacak ortak komisyonun Türkmen tarafına Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı B.Annameredov başkanlık edecek.

 

•            Türkmenistan halkının sosyal yaşam şartlarını iyileştirmek, özürlüler ve yardıma muhtaç kişilerin ev ihtiyacının gidermek konusunda Türkmenistan Devlet Başkanı Karar imzaladı. Bu karar kapsamında Aşkabat ve vilayetlerde yerel firmalar tarafından 4 katlı binalar inşa edilecek. Konut projelerin Aralık 2017’de teslim edilmesi bekleniyor. Bu daireler özürlüler ve yardıma muhtaç insanlara bedava verilecek.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi