JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı: İpek Yolu bisiklet turu düzenlenecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında haftalık Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 2017 yılının sonuna yaklaşıldığı ve Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi slogonıyla yeni 2018 yılına adım atılacak günlerde bir dizi etkinliklerin yapılması kararlaştırıldı.

AMUL’DAN HAZAR’A KADAR BİSİKLET TURU

Türkmen Lider, daha önce Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinde yer alan Amuderya’nın kıyısından eski adıyla Amul’dan ülkenin batısındaki Hazar Denizi’ne kadar ralli yarışlarının düzenlenmesi konusunda bir dizi talimatlarda bulunmuştu. Bu defa Devlet Başkanı, Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’na sözkonusu mesafade bisiklet turunun yapılması konusunda öneride bulundu. Türkmen Lider ayrıca, belli aralıklarda koşu maratonunun düzenlenmesinin de güzel bir etkinlik olacağını kaydederek, bu tür faaliyetlerin kültürel ve sağlık misyonunu da içerdiğini ifade etti.   

Bunun yanı sıra Büyük İpek Yolu’nun Türkmenistan topraklarında turistik gezilerin organize edilmesinin önemine değinildi. Ülkenin kültürel mirasının yaygınlaştırılmasının önem taşıdığı kaydedildi.

TÜRKMEN HALKINA YILBAŞI ÖNCESİNDE EÄžLENCE BEKLİYOR

Bakanlar Kurulu’nda Türkmen halkının büyük önem verdiği Yılbaşı Bayramı’na yapılan hazırlıklar değerlendirildi. Ülke genelindeği büyük meydanlarda Yılbaşı ağacı dikildi. Bu bölgelerde sanatçılar sahne alacak ve çeşitli konser programları düzenenecek.

Devlet sirkinde 17 Aralık-14 Ocak tarihleri arasında Rus sirk sanatçılarının gösterileri düzenlenecek. Mahtumkuli Milli Dram Tiyatrosu’nda Türkmen-Amerikan konseri gerçekleştirilecek. Bayram günlerinde çocukların okul tatillerini kamplarda geçirmeleri için bütün koşullar oluşturulacak.

ARKEOLOJİK ARAŞTIRMALAR DEVLET PROGRAMI ONAYLANDI

Türkmenistan Devlet Başkanı, 2018-2021 yılları kapsayan Arkeolojik araştırmalar devlet programını onayladı ve bununla ilgili kararname imzaladı. Sözkonusu program, Türkmenistan Bilimler Akademisi ile Tarih ve Kültür Anıtlarının Korunması, İncelenmesi ve Restorasyonu Milli İdaresi ile birlikte hazırlandı. Bu program kapsamında Büyük İpek Yolu güzergahında Türkmenistan topraklarında bulunan tarihi anıtlar için uluslararası uzmanların da katılımıyla arkeolojik araştırmalar yapılacak. Dünyanın önde gelen eğitim-araştırma merkezleri ile işbirliği yapılacak.

Türkmenistan'ın antik ve ortaçağ tarihinin anıtlarında bulunan arkeolojik değerler temel alınarak arkeoloji, mimari, etnografya ve tarih gibi çeşitli konularda çalışmalar yapılacaktır. Türkmen halkının tarihi ve kültürel mirasını tüm dünyaya yaymak için televizyon programları hazırlanacak, bilimsel konferanslar tertiplenecek, belgesel filmler çekilecek. Tarihi anıtlardaki restorasyon çalışmalarına devam edilecek. Türkmen halkının milli değerlerinin UNESCO Dünya Mirası’na ve Somut Olmayan Mirası’na dahil edilmesi yönünde çalışmalar yapılacak.

SERHETABAT-TURGUNDİ DEMİRYOL HATTI İNŞASI

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın inşasına start verdiği Serhetabat-Turgundi (Afganistan) demiryol hattının inşası belirlenen grafik doğrultusunda yürütülüyor. Türkmen uzmanları çalışma planına göre kademeli olarak demiryo hattı inşa etmektedir. Çalışmalardaki bu tempo sayesinde projenin zamanında tamamlanması beklenmektedir.

Türkmenistan, kendi imkanlarıyla sınırından Afganistan’ın Turgundi kentine kadar demiryol hattı inşa etmektedir. Bu proje, Afganistan’ın ekonomik açıdan kalkınmasına imkan sağlayacak ve ulaştırma alanındaki çalışmalarını hızlandıracak.

Bakanlar Kurulu’nda tarım, petrolgaz ve diğer alanlardaki çalışmalar değerlendirildi. Uluslararası muhasebe ve finansal raporlama sistemine geçilmesi için yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Türkmenistan'ın Telif Hakkı Yasası’na uyarınca, Türkmenistan Devlet Başkanı, telif hakkı ile korunan nesnelerin kayıt ücretleri, bu usullerin listesi ve ücret miktarları için usulü onaylayan Kararı imzaladı.

Ayrıca, Türkmen Lider Tayland Krallığına büyükelçi atadı. Türkmenistan’ın Malezya nezdindeki Büyükelçisi Yazguli Mammedov aynı zamanda Tayland Krallığına büyükelçi olarak atandı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy