DÜNÝÄ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı: Ekonomik büyüme %6,5

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları dışında askeri yetkililer, milletvekilleri, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, rektörler, gazete genel yayın yönetmenlerinin davet edildiği toplantıda, 2017 yılının 11 ayının makroekonomik büyüme rakamları değerlendirildi. Bunun yanı sıra önemli kararlar alındı ve bazı atamalar gerçekleştirildi. Türkmen Lider, 12 Aralık Dünya Tarafsızlık Günü dolayısıyla 697 mahkumu serbest bırakırken, ayrıca vatandaşlığı bulunmayan 21 milletin temsilcisi olan bin 690 kişi Türkmenistan vatandaşlığına kabul edildi. Buna göre, yeni Türkmen vatandaşları toplam 21 milletin vekillerinden oluşmaktadır. Bu kişilerden 525 kişi 18 yaşından daha küçüktür.  Türkmenistan 2011-2016 yılları arasında da 6455 kişiyi vatandaşlığa kabul edilmişti.

EKONOMİK BÜYÜME YÜZDE 6,5

Ekonomide büyüme istikrarını yakalayan Türkmenistan’da Ocak-Kasım aylarında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyüme oranı yüzde 6,5’e ulaştı. Söz konusu dönemde sanayide yüzde 5,8, inşaat yüzde 1,4, ulaşım-iletişimde yüzde 10,9, ticarette yüzde 9,6, tarımda yüzde 5,1 ve hizmet sektöründe yüzde 8,9 oranında büyüme rakamları gerçekleşti.

Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında, ürün üretiminde yüzde 6,4 oranında artış oldu. Ocak-Kasım aylarında devlet bütçesinden yüzde 78,9 oranlık pay sosyal sektörde harcandı.

11 AYDA 219 ULUSLARARASI ANLAŞMA

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Ocak-Kasım aylarında çalışmalardan bahsetti. Vatandaşlığı olmayan insanların Türkmen vatandaşlığına kabul edilmesi yönünde hazırlanan karar hakkında bilgi verdi.

Bakan, 11 ayda Türkmenistan’a Dışişleri Bakanlığı yoluyla 550 yabancı heyetin geldiğini ve bu dönemde 574 Türkmen heyetinin yurtdışına gittiği kaydedildi. Türkmenistan’da ve yurtdışında 201 etkinlik düzenlendi ve 219 işbirliği anlaşmalarına imza atıldı. Türkmenistan ile yabancı ülkelerin dışişleri bakanlıkları arasındaki istişare toplantıları devam ettiriliyor. Bu sene bu alanda 42 görüşme yapıldı. 16 Hükümetler arası Komisyon toplantıları ve 13 ortak iş forumu düzenlendi.

TİCARETTE ARTIŞ

Ticaret ve Dış Ekonomik Bakanlığı'na göre, Ocak ile Kasım ayları arasındaki toplam ticaret hacmi 4 milyar 466.5 milyon manat olmuştur. 2017 yılının 11 ayında Türkmenistan borsasında 227 ticaret işlemi gerçekleştirilerek, 21 milyar 170 milyon manat tutarında 17 bin 633 sözleşme imzalandı. Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ise 16,19 milyon manat tutarında hizmet verdi.

Söz konusu dönemde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından 765 milyon manat tutarında sanayi ürünleri, 1 milyar 312 milyon manat tutarında tarım ve gıda ürünleri üretildi. Özel sektör tarafından 5 milyar 545 milyon manat inşaat işleri yapıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin ticaret cirosu 10 milyar 660,3 milyon manat oldu.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ARTIŞ

 

 

Yılın ilk 11 ayında yüzde 6.5 büyüme gerçekleştiren Türkmenistan elektrik enerji alanında uluslararası pazarda giderek aktifleşmektedir. Son dönemde elektrik enerji ihracatını giderek arttırmakta olan Türkmenistan bu alana önemli yatırımlar yapılmaktadır. Bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Genişletilmiş Toplantısında açıklanan verilere göre yılın ilk ayında Türkmenistan toplan 3 milyar 246 milyon 737 bin kilovat saat elektrik enerjisi ihraç edilmiştir.

11 AYDA 111 YASA KABUL EDİLDİ

Ocak-Kasım aylarında Türkmenistan Meclisi’nde milletvekillerinin katılımıyla 8 toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantılarda toplam 194 belge kabul edildi ve bunun 111’i yasalar ve 83’ü ise Meclis kararlarıdır.

Bakanlar Kurulu’nda Ekonomik Suçlarla Mücadele Kurumu tarafından yapılan çalışmalar değerlendirildi. Türkmenistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tarım ve Su Bakanlığı, Demiryolu Bakanlığı, Türkmenpetrol Devlet Kurumu, Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi, Devlet Balık Komitesinde yetkili kişilerin kendi görevlerini kötüye kullanarak, rüşvet aldıkları yönündeki raporlar sunuldu.

Devlet Başkanı, rüşvet olaylarının hiç hoş karşılanacak bir durum olmadığına dikkat çekerek, bunun sadece ülke ekonomisine zarar vermekle kalmayıp, insanların manevi hayatına da etki ettiğini söyledi. Yolsuzluk olaylarına karışan kişilerin kanunen sorumlu tutulacaklarını söyleyen Türkmen Lider, yolsuzlukla mücadele yasasının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini, rüşvet ve yolsuzluk cezasının sertleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Daha sonra Türkmen Lider, ülke ekonomisindeki istikrarlı büyümeden memnun kaldığını açıkladı. Bu dönemde Türkmen ürünlerinin ihracatının yüzde 6,1 oranında arttığını, bunun sonucunda ithal edilen ürün miktarının yüzde 21 oranında azaldığını ifade eden Devlet Başkanı, yurtdışından getirilmekte olan hammadde ve ürünlerin azalmasının, ülkede bunların yerini dolduracak üretimin yapılması ile bağlantılı olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı toplantı sonrasında Türkmenistan halkını 12 Aralık Dünya Tarafsızlık Günü ile tebrik etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, ülkenin gıda güvenliğini sağlamak için bir devlet komisyonu kurulması yönünde bir kararname imzaladı ve üyelerini belirledi.

Belgeye göre, komisyon, Türkmenistan'ın gıda güvenliği konusunda devlet politikasını başarılı bir şekilde uygulamak, ülkenin gıda bolluğunu daha da artırmak ve iç piyasaya geniş bir yelpazede kaliteli ürünler sunmak amacıyla kuruldu.

 

Türkmenistan Devlet Başkanı’ndan Atama

– Türkmenstandartları Devlet Kurumu Başkanı Kerim Durdımuradov, Türkmenistan Sanayi Bakanı görevine atandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Ýewraziýa patent guramasy bilen hyzmatdaşlygyny ösdürer

Türkmenabatda ýoga boýunça ussatlyk sapaklary geçirildi

Merkezi Aziýa-Russiýa parlamentara forumyny guramak meýilleşdirilýär

ÝUNISEF Türkmenistana täze ýolbaşçy belledi

Türkmenistanyň Ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy

Awstraliýa Türkmenistana ilçi belledi