JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konular değerlendirildi. Türkmenistan’ın bu sene katılacağı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 72. Oturumuna yapılan hazırlıklar değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan haber başlıkları şöyle;

TÜRKMENİSTAN’IN EXPO 2017 FUARI SONUÇLARI

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan’ın yer aldığı Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen EXPO 2017 Fuarı’nın sonuçları ile ilgili bilgi verildi. Geleceğin enerjisi sloganıyla yapılan fuar, 10 Haziran-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Dünya ülkeleri ile birlikte Türkmenistan da bu fuar yeşil ekonomi prensipleri kapsamında alternatif enerji kaynaklarından istifade edilmesine yönelik kazanımlarını ortaya koydu.

Fuar boyunca Türkmenistan’ın standını gezen yabancı şirketlerden enerji, sanayi, petrol gaz sektöründe işbirliği teklifi alındığı belirtildi. Standı gezen yabancı ülke konuklarının ilgisini Türkmenistan’ın tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri, Avaza turizm bölgesi çekti. Ayrıca, EXPO 2017 Dünya Fuarı’nda Aşkabat’ta 17 Eylül’de başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları da tanıtıldı. Yabancı ülke mensupları bu oyunlara katılmak isteklerini dile getirdiği ifade edildi.

Devlet Başkanı, EXPO Fuarı’na katılma amaçlarının ülkenin başarılarını göstermek olduğunu kaydederek, yabancı şirketlerden gelen teklifleri değerlendirmeleri konusunda ilgili yetkililere talimatta bulundu.

TÜRKMENİSTAN SONBAHAR-KIŞ DÖNEMİNE HAZIR

Bakanlar Kurulu’nda kış mevsimini yapılan hazırlıklar ele alındı. Ülke genelinde sonbahar-kış döneminde doğalgaz ihtiyacın kesintisiz sağlanması için yapılan çalışmalar değerlendirildi. Rapor edildiği gibi, sanayi sektöründe ve sosyal alanda 930 bin 210 hane ve 5 bin 424 işletme doğal gaz ile sözleşmeli olarak sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra kurumlarda, okullarda, kreşlerde ve hastanelerde doğalgaz şebekeleri düzenli olarak kontrol ediliyor. Ülkenin bütün yerleşim birimleri doğalgaz ile temin ediliyor.

İÇME SUYU İÇİN KOAGÜLAN SATIN ALINACAK

Toplantıda gündeme gelen yine bir konu içme suyu için açılan uluslararası ihalenin sonuçları oldu. Uluslararası ihale sonucunda Türkmenistan Kamu Hizmetleri Bakanlığı’na bağlı içme suyu üreten işletmeler için gerekli olan koagülan satın alınacak. Bu kapsamda 15.000 ton alüminyum sülfat (pıhtılaştırıcı) satın almak planlanmaktadır.

Devlet Başkanı, ülke halkını yüksek kalitedeki içme suyu ihtiyacının giderilmesinin devlet politikasının önceliği olduğunu belirtti. Türkmen Lider, bu bağlamda suyun verimli bir şekilde tüketimine yönelik önlemlerin alınması konusunda bir takım talimatlar verdi.

TÜRKMENİSTAN DEMİRYOLU TAŞIMACILIÄžI ÖZELLEŞTİRİLECEK

Türkmenistan Demiryolu Bakanlığı bünyesindeki bazı kurumların işletim sisteminin değiştirilmesine yönelik çalışmalar ele alındı. Türkmendemiryolları anonim şirketinin kurulması hedefleniyor. Devlet Başkanı bu teklifi destekleyerek, bu konunun detaylı bir şekilde değerlendirilmesini istedi.

YANIK MERKEZİ KURULACAK

Bakanlar Kurulu’nda görüşülen konuların birisini sağlık hizmetleri oluşturdu. Bu konuda yanık merkezinin kurulması ve halka bu konuda gereken yardımın sağlanması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, Türkmenistan Sağlık Bakanlığı Aşkabat şehrinde Yanıkların tedavisinde uzmanlaşmış merkezin inşası ile ilgili uluslararası ihale açmaya hazırlandığı kaydedildi. Uluslararası standartlarda hizmet vermek amacıyla bu merkezde tanı, tedavi ve rehabilitasyon yanı sıra bir dizi destek birimi oluşturulacak.

Türkmen Lider, bu konudaki çalışmaların detaylı bir şekilde yapılmasını isteyerek, bu merkezde ambulans bölümü ile birlikte cerrahi-kozmoloji bölümünün yer almasının önemli olduğuna dikkat çekti.

TÜRKMENİSTAN BM GENEL KURULU’NA HAZIRLANIYOR

Türkmenistan hükümeti, bu sene gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 72.oturumuna hazırlanıyor. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov bu konuda bilgilendirdi. Bakan, Türkmenistan’ın BM Genel Kurulu’nda ileri süreceği inisiyatifleri ve öneriler konusunda rapor sundu. Türkmenistan’ın dünya barışının, güvenliğinin ve istikrarının sağlanması yönündeki önerileri ilk sırada yer alıyor. Türkmen tarafı, özellikle Orta Asya'daki BM Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin uygulanmasına ilişkin "Orta Asya – BM Üst Düzey Diyalogu" sonrasında kabul edilen Aşgabat Bildirgesinin uygulanması için çok taraflı ortaklığı hızlandırılmasına yoğunlaşacak.

Bunun yanı sıra bilgi ve teknoloji alanındaki gelişmeler kapsamında modern dünyanın gerçekleri göz önüne alınarak, küresel siber güvencenin sağlanması yönünde bir takım öneriler sunulacak.

Ayrıca, Bm Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılması yönündeki çalışmalar değerlendirilecek. Türkmenistan’ın bu konuda attığı adımlar, Uluslararası İlişkiler Ensitüsü bünyesinde kurulan Bilimsel ve Uygulamalı Merkezi hakkında bilgi verilecek.

Türkmenistan’ın sporun sürdürülebilir kalkınmasının önemli kilit taşlarından birisi olduğunu ileri sürerek, Bm Genel Kurulu’nun 71.oturumunda kabul edilen “Asya Oyunları 2017: Barış ve kalkınma için uluslararası spor işbirliği” konulu Uluslararası Spor Kongresinin Sonuç Bildirisinin önemi anlatılacak ve bu bağlamda, UNESCO himayesinde Türkmenistan’da beden eğitimi ve spor alanındaki Bakanlar ve Uzmanlar Konferansı’nın yapılması teklif edilecek.

Türkmenistan Genel Kurulu’mun 72. oturumunda uluslararası ekonomik işbirliğine de önem verecek. Bu bağlamda, enerji ve ulaştırma alanındaki işbirliği konuları değerlendirilecek. Kasım 2016’da Aşkabat’ta yapılan Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nın Aşkabat Bildirisi sonucundaki çalışmalar devam ettirilecek.

Bunun yanı sıra enerji kaynaklarının dünya piyasasına çeşitli güzergahlar ile ulaştırılması konusunda hukuk, ekonomik ve teknik koşulların oluşturulmasına yönelik çalışmalar ele alınacak.

Türkmenistan’ın Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu dönem başkanlığı yaptığını ve bu kapsamda 2018 yılında Türkmenistan’da Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kurucu ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’nin yapılması teklif edilecek. Bu zirveye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Birleşmiş Milletler Merkezi Asya Önleyici Diplomasi Merkezi gibi kuruluşlar davet edilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy