JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirdi. Türkmen Lider bir dizi Kararnamelere imza attı. Sözkonusu imzalanan Kararlar temelinde Türkmenistan’da ve yurtdışında eğitim alan genç uzmanların istihdam edilmesi için özel bir komisyon kuruldu. Ayrıca, Sosyal ve Beşeri Bilimler Geliştirilmesi için Devlet Programı onaylandı.

Toplantıda, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Toplantıda öne çıkan haber başlıkları şöyle;

GENÇLERE İŞ İSTİHDAMI

Bakanlar Kurulu’nda Devlet Başkanı’nın talimatıyla hazırlanan gençlerin iş istihdamına ilişkin Kararname ele alındı. Bu Kararname temelinde Türkmenistan’da ve yurtdışında eğitim gören Türkmen gençlere ülkede iş istihdamının sağlanması için özel bir komisyon kuruldu. Türkmen Lideri’nin imzaladığı Karar ile bu komisyonun üyeleri de belirlendi. Sözkonusu program ülkedeki çeşitli sektörlerdeki uzman açığının kapatılmasına katkı sağlayacak.

BORU HATLARININ KORUNMASI

Toplantıda ana boru hatlarının tesislerin korunması yönünde yapılan çalışmalar değerlendirildi. Bununla ilgili bir program taslağı hazırlanıyor. Sözkonusu porgram kapsamında ana boru hatlarının güzergahında bulunan tesislerin korunması için koruma alanlarının oluşturulması öngörülmektedir. Petrol, doğalgaz sıvı gaz ve petrol ürünleri taşıyan boru hatlarının koruma alanları oluşturulacak. Bu alanlarda tarım arazilerinin, konut binalarının ve karayolların inşa edilmesine izin verilmeyecek.

KIŞLIK BUÄžDAY EKİMİ HAZIRLIÄžI

Türkmen çiftçileri 23 Ağustos tarihinde kışlık buğday ekimine başlayacak. Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda bununla ilgili bir kararname imzaladı. 2018 yılı için 760 bin hektar alana buğday ekilecek ve 1 milyon 600 bin ton buğday hasatının toplanması hedefleniyor.

Devlet Başkanı, bununla ilgili Kararnameyi imzalayarak, buğday ekim çalışmalarının zamanında ve organize şekilde yapılmasını istedi. Devlet tarafından tarım sektörünün her yönden geliştirilmesi için her türlü desteğin sağlandığını belirten Türkmen Lider, tarım arazilerinin Kadastrosunun (toprakların tarımsal üretime uygun olup olmadığı araştırılacak) hazırlanmasını hızlandırmayı talep etti. Devlet Başkanı ayrıca, tarım sektöründe son teknolojilerin kullanılması, uzaydan arazilerin araştırılmasını yapılmasını istedi.

OTOPARK İNŞASI HIZLANDIRILACAK

Bakanlar Kurulu’nda otopark inşasının hızlandırılmasına yönelik konular ele alındı. Aşkabat’ta 88 bin 615 araçlık 615 otopark inşa edildi. Bunun 34’ü çok yönlü, 249’sı açık ve 332’si yüksek katlı binaların altında hizmet veriyor.

Aşkabat-Daşoğuz karayolunun üzerinde 8 hektar alana 759 araçlık otopark, Aşkabat-Mari karayolu üzerinde 12 hektar alana 1258 araçlık otopark, şehrin batı kısmında 20 hektar alana 14400 araçlık otopark, ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde 1400 araçlık otopark inşa edildi. 

Türkmen Lider, şehir dışındaki otoparklara araçlarını park eden vatandaşların şehre ulaşması için bütün koşulların yaratılmasını talep etti. Diğer bölgelerden gelen vatandaşların araçlarını park ettikden sonra şehirde gideceği yere toplu taşıma araçları ile gidilmesi sağlanacak. Aşkabat’taki araçlar evlerin ve yaşam alanlarında birikmemesi için otoparklara yerleştirilmesi öngörülüyor.

HAZAR’A KIYISI OLAN ÜLKELERİN LİMAN BAŞKANLARININ TOPLANTISI

13-14 ekim tarihlerinde Hazar Denizi’nin kıyısında bulunan ülkelerin liman başkanlarının beşli görüşmesi, Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilecek. Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan temsilcileri, Avaza’daki görüşmede, denizcilik, denizyolu nakliyesi, seyir güvenliğinin sağlanması, Hazar limanlarının kapasitelerinin geliştirilmesi konularında işbirliğini değerlendirecek.

2009 yılından bu yana Hazar’a kıyıdaş ülkelerin liman başkanlarının beşli toplantısı yapılıyor. En son 2015 senesinde İran’ın Amirabad limanında Hazar’a kıyısı olan ülkelerin liman başkanlarının 7. Beşli görüşmesi yapılmıştı. Bu görüşmede, bir sonraki toplantının Türkmenistan’da yapılması kararlaştırılmıştı. 

Türkmenistan Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı Deniz Limanını yeniden yapıyor ve bunun için 1 milyar doların üzerinde yatırım yapıyor. Sözkonusu liman Asya ile Avrupa arasında lojistik üs olacak.

İKİNCİ UYDU FIRLATILACAK

Nisan 2015’te ilk haberleşme uydusunu fırlatarak, dünyadaki kendi uydusu bulunan ülkelerin arasında yerini alan Türkmenistan’da ikinci bir uydunun uzaya gönderilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bakanlar Kurulu toplantısında, ikinci uydunun gönderilmesi ile ilgili çalışmaların yapılmasını istedi.

Türkmen Lider, haberlerşme uydusunun iletişimin uluslararası standartlarda olması açısından önemli olduğunun altını çizdi. Bunun için Ulusal Uzay Ajansı profesyonel uzmanların yetişdirilmesi için çalışmalar yapacak.

Türkmenistan’ın ilk uydusu 2015 yılında ABD’nin Canaveral uzay üssünden uzaya fıtlatılmıştı.

TÜRKMENİSTAN-PAKİSTAN 5.HÜKÜMETLER ARASI KOMİSYONU

Bakanlar Kurulu’nda Aşkabat’ta yapılan 5.Hükümetlerarası Türkmenistan-Pakistan komisyonunun toplantısı gündeme getirildi. Bu toplantıda, iki ülke ilişkileri değerlendirildi. Toplantı için Aşkabat’a Pakistan Dışişleri Bakanı Kwahaja Muhammed Asif öncülüğünde bir heyet geldi.

Hükümetlerarası görüşmede, TAPİ projesi, iki ülke arasındaki sanayi, savunma sanayi, ulaştırma, iletişim ve tarım alanında işbirliği alanları görüşüldü.

Bakanlar Kurulu’nda 26 Ağustos tarihinde Türkmenistan Meclisi’nin toplanacağı duyuruldu. Meclis toplantısında Türkmenistan’ın sosyo-ekonomik kalkınması ve demokratik reformları içeren kanun taslakları ele alınacak.

Bakanlar Kurulu’nda İmzalanan Kararlar

* Türkmenistan’da buğdayın üretimini arttırmak, çiftçilerin bol miktarda buğday üretmesi için bütün koşulların oluşturulması amacıyla Türkmenistan Devlet Başkanı Kararname imzaladı. Bu Kararname kapsamında Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı, vilayet valilikleri ile birlikte çiftçiler ile sözleşme imzalayarak, 2018 yılının buğday hasatı için belirlenen arazilere buğday ekimi ekilecek ve belirlenen miktarda buğday hasadı toplanacak.

* Yurt dışında ve ülke içinde öğrenim görmüş, mezunlar için önemli bir Karara imza atıldı. Buna göre, genç uzmanların istihdamını sağlamak, bununla ilgili mevzuatı gözden geçirmek, genç uzmanları hazırlamak konusunu geliştirmek ve yurt dışında öğrenim gören gençlerin kayıt işlemini modernleştirmek amaçlanmaktadır. Devlet Programı kapsamında gençlerin yaşam ve sosyal şartlarını daha da iyileştirmek, özellikle konut inşa etmek ve satın almak konusunda kolaylaştırılmış kredi imkanlarını sunmak gibi konular bulunmaktadır. “Türkmenistan’da genç uzmanları istihdam etmek ile ilgili İdareler arası Komisyon” hakkındaki Karar ile kurulan özel komisyon, özellikle yurt dışında mezun olup Türkmenistan’a gelen gençler için önemli görevler üstlenmesi beklenmektedir.

* Türkmenistan’da Sosyal ve Beşeri Bilimlerin geliştirilmesi için Devlet Programı hazırlandı. Bu programın yürürlüğe girmesi için Devlet Başkanı tarafından bir Kararname imzalandı. Bu Kararname genç bilim adamlarının çeşitli alanlarda araştırma çalışmalarını yapmasına imkan sağlandı. Kararnamenin hayata geçirilmesine Türkmenistan Bilimler Akademisi ile ilgili bakanlıklar ve kamu kuruluşları takip edecek.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi