DÜNÝÄ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya askeri kurum yetkilileri de davet edildi. Ülkenin iç ve dış politika gündemine ilişkin konular değerlendirildi. 
Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, toplantı öncesinde yeni kitabı olan ‘Arkadağ’ın güzel çağı’ isimli kitabını Bakanlar Kurulu üyelerine hediye etti. Daha sonra gündeme ilişkin konular ele alındı. 
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamammedov, petrol, doğalgaz, sanayi, sağlık, ticaret ve diğer sektörlerde kullanılan ölçü aletlerinin karşılaştırmalı analizini yürüten Devlet Etalon Merkezi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Devlet Başkanı bu merkezin laboratuvarını uluslararası seviyedeki kurumlarda tescil edilmesi konusunda talimat verdi. 
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, petrol ve doğalgaz sektöründeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Türkmen Lider, son teknolojilerin daha fazla çekilmesiyle bu sektörün gelişiminin sağlanmasını ve enerji kaynaklarının ihracat potansiyelinin arttırılmasını istedi.  
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Aşkabat’taki inşaat projeleri hakkında bilgi verdi. Devlet Başkanı söz konusu projelerin inşaat çalışmalarını kontrol altında tutulmasının önemli olduğuna dikkat çekti. 
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Annameredov, Türkmenistan İletişim Bakanlığı’ndaki yatırım projelerini değerlendirdi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısına göre, ülkedeki telekomünikasyon hizmetlerine yönelik talebi karşılamak amacıyla 526 telefon santrallerinde 183 binden fazla numara monte edilecektir. Türkmen Lider, telekomünikasyon hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasının önemli olduğunu belirterek, ulusal Altın Asır cep telefonu operatörünün abone ağının genişletilmesi konusunda talimatlar verdi.  
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov, ülkenin ticaret sektöründeki çalışmalarını değerlendirerek, ülkenin ihracat potansiyeli hakkında bilgi verdi. Devlet Başkanı, devlet hammadde borsasının faaliyetlerinin genişletilmesi konusunda bir takım talimatlar verdi. 
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammet Aydogdıyev, sanayi sektöründeki faaliyetler, iç piyasanın çimento ve diğer inşaat malzemeleri ihtiyacının karşılanması alanındaki çalışmalardan bahsetti. Başbakan Yardımcısı, Türkmenistan Sanayi Bakanlığı ile Sanayiciler ve Girişimciler Birliği bu alanda küçük ve orta ölçekli işletmelere çeşitli ürünlerin üretilmesi konusunda destek verildiğini söyledi.  
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toylıyev, çocukların yaz tatili ve Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi. Devlet Başkanı, Asya Oyunlarının önemli olduğuna dikkat çekerek, bu alandaki çalışmaların hızlandırılmasını istedi. 
Daha sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Annageldi Garacayev, Kültür Haftasındaki etkinlikler, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, tarım sektöründeki faaliyetler hakkında bilgi verdi. 
Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Tokyo’daki temasları hakkında bilgilendirdi. Japonya’nın başkenti Tokyo’da 12.Türkmen-Japon ekonomik işbirliği toplantısı gerçekleştirildi. 
Bakanlar Kurulu’nda Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, milli parlamentonun çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
Ayrıca toplantıda Devlet Güvenlik Kurulu üyeleri, askeri kurum yetkilileri kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. 
Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler