JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış siyasetinin ele alındığı toplantıda, 9 Mayıs Zafer Bayramı dolayısıyla 8 Mayıs Pazartesi gününün iş günü, Pazar gününe aktarıldı ve ülke halkına 2 gün arka arkaya dinlenme imkânı oluşturuldu.

Bakanlar Kurulu’nda Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, parlamentonun yaptığı çalışmalar, 16 Mayıs tarihinde yapılacak ‘Türkmenistan Anayasası – ilerlemenin yasal dayanağı’ konulu Uluslararası Konferansın yapılacağını duyurdu.

Türkmen Heyeti, Afganistan’da temaslarda bulundu

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Afganistan’da resmi temaslarda bulundu. Kabil’de Türkmen heyeti, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştü ve bu görüşmede iki ülke ilişkileri ele alındı.

Ayrıca, Türkmen heyeti Afganistan Maliye Bakanı ve Türkmenistan-Afganistan Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu Başkanı Eklil Ahmad Hakimi ve Afganistan Başbakanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah ile görüştü.

Türkmen Lider, Afganistan ile bundan sonra da münasebetleri geliştireceklerini ve Afganistan’ın ekonomisinin kalkınması için her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

İki ülke ilişkilerinde önemli gelişmeler yaşandı. Dev projelere imza atılıyor. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi hayata geçiriliyor. Uluslararası Asya demiryolu koridorunun ilk etabı olan Atamurat-İmamnazar-Akina demiryolu hattı işletmeye açıldı.

Türkmenistan-Almanya ilişkileri gelişiyor

Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamammedov, 11 Mayıs tarihinde Türkmen-Alman çalışma grubunun ortak toplantısına yapılan hazırlıklar doğrultusunda bilgi verdi.

Taraflar, Alman şirketlerinin Türkmenistan’da maliye, enerji, ulaştırma, ekoloji, tarım, sağlık ve turizm alanlarındaki hayata geçirilmesi öngörülen projeler ele alınacak.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmen-Alman çalışma grubunun Türkmenistan tarafının üyeleri belirlendi. Almanya, Türkmenistan’ın Avrupa ülkeleri arasında önemli ticari ortağıdır. 

Türkmenistan’ın EXPO 2017 Fuarı için Sloganı ve Amblemi onaylandı

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan’ın KAzakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek EXPO 2017 Dünya Fuarı’nın sloganı ve amblemi onaylandı. 10 Haziran-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek EXPO 2017 Fuarı kapsamında, Türkmenistan Günleri’ni 29 Haziran tarihinde yapılacak.

Türkmenistan söz konusu uluslararası fuara ‘Doğa – enerjinin sonsuz bir kaynağı’ sloganıyla katılacak ve kendi standında ülkenin çeşitli alanlardaki başarısını sergileyecek. Ayrıca, bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları tanıtılacak.

Ayrıca, Hazar Denizi’nin kıyısının temizlenmesi konusunda çalışma başlatıldı. Bu konuda bir konsorsiyum oluşturuldu. Gazyk özel şirket, Hazar Balyk şirketi ve İngiltere’nin Global Ecological Ventures firmasından oluşan konsorsiyum temizlik alanında iş yapacak.

Ahal ve Lebap vilayetlerde sanatoryum kurulacak

Türkmenistan Devlet Başkanı, Ahal ve Lebap vilayetlerinde modern sanatoryumun kurulması yönünde talimatlar verdi. Bayramali, Berzengi, Mollakara, Arçman, Yılısuv, Farap gibi kaplıcalara ek olarak yeni sanatoryumlar inşa edilecek.

Ayrıca, 20-21 Temmuz tarihinde Aşkabat’ta Orta Asya bölgesi için gestasyonel diyabet konulu bölgesel konferans düzenlenme kararı alındı.

Türkmen heyeti, İran’a gidecek

18 Mayıs Anayasa Günü ve Mahtumkuli Firaki’nin Şiirler Günü bayramı öncesinde Türkmenistan’ın kültür ve sanat dünyasının temsilcileri, İran’a gidecek. 12 Mayıs tarihinde Türkmen halkının milli şairi Mahtumkuli Firaki’nin Balkan vilayetindeki müzesinde etkinlikle düzenlenecek. 13 Mayıs’ta ise İran’da bulunan Mahtumkuli’nin ve babası Azadi’nin mezarına ziyaret edilecek. Söz konusu bayram dolayısıyla sergi, şiir dinletisi bir dizi etkinlikler düzenlenecek.

Ayrıca Bakanlar Kurulu’nda geçtiğimiz günlerde vefat eden Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Ereşov’un görevini geçici olarak Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev’e devredildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy