Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bazı bakanlar ve vilayet valileri katıldı.

Ülkenin iç ve dış siyasetindeki önemli konuların görüşüldüğü Bakanlar Kurulu toplantısında öne çıkan konular şöyle;

 

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko Türkmenistan’ı Ziyaret Edecek

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşneko 29-31 Mart tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret edecek. 30 Mart tarihinde Aşkabat’ta resmi görüşmeler gerçekleştirilecek. 31 Mart tarihinde ise Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetindeki Garlyk Madencilik ve İşleme Fabrikası hizmete açılacak. Bu proje, Türkmenistan ile Belarus tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. 

İki ülke arasındaki düzenli yapılan üst düzeydeki ziyaretler ikili münasebetlerin daha da güçlendirilmesine imkân sağlıyor. Türkmenistan ile Belarus ikili ve çok yönlü münasebetlerini, aynı zamanda uluslararası örgütler bazında ilişkilerini sürdürüyor.

Avaza’da Uluslararası Spor Kongresi Düzenlenecek

7 Nisan 2017 tarihinde Dünya Sağlık günü dolayısıyla Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 5.Asya Oyunları ile ilgili Uluslararası Spor Kongresi düzenlenecek. Türkmenistan, 17-27 Eylül tarihlerinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapıyor. Bu üst düzeyde spor organizasyonluğu öncesinde Avaza’da ‘Asya Oyunları 2017: barış ve ilerleme için spor alanında uluslararası işbirliği’ konulu Uluslararası Spor Kongresi gerçekleştirilecek.

Bu organizasyona; Asya Olimpiyat Konseyi yetkilileri ve temsilcileri, Uluslararası Spor Federasyon başkanları, çeşitli ülkelerin spor komitelerinin yetkilileri katılacak. Bu program kapsamında yabancı konuklara Asya Oyunları ile ilgili tanıtım yapılacak ve Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü hakkında detaylı bilgi verilecek.

Okap bilersiňiz  Türkmenistan daşary ýurt karz serişdelerini gaýtardy

Avaza’da Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı Gerçekleştirilecek

Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde yine bir uluslararası organizasyonluğuna ev sahipliği yapacak. Avaza’da Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı gerçekleştirilecek. Konferansta Türkmenistan’ın ulaştırma alanındaki kazandığı başarılar uluslararası konuklara anlatılacak. Ayrıca, yabancı ülke temsilcileri ile bu sektöre yatırım yapılması ve sektörde son teknolojilerin kullanılması konusunda fikir alışverişinde bulunulacak.

Türkmenistan EXPO 2017’ye hazırlanıyor

Türkmenistan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek Expo 2017 Fuarına katılmaya hazırlanıyor. Türkmenistan standında ülkenin ekonomi alanındaki başarılar, bunun yanı sıra çevre, ekoloji, doğal kaynaklar alanındaki yaptığı çalışmalar anlatılacak. Ayrıca, Türkmenistan kendi standında enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına özen gösterecek. Öte yandan, Türkmenistan standında 5.Asya Oyunları tanıtılacak.

Uluslararası fuar ve iş forumu yerli üreticilerin katılımı ülkenin ihracat ve yatırım potansiyeli, dünya pazarında Türkmen ürünlerin başarılı tanıtımı için yeni fırsatlar açar.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da "EXPO 2017 Uluslararası Enerji Fuarı" düzenlenecek. Şu ana kadar 115 ülke ve 18 uluslararası örgütün fuara katılacağı belirtildi. Astana'da 10 Haziran-10 Eylül'de düzenlenecek fuara 5 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

5.Asya Oyunlarının Marşı İçin Yarışma Başlatıldı

Türkmenistan’ın ev sahipliği yapacağı ilk uluslararası spor organizasyonluğu olan Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için marş hazırlanması konusunda yarışma düzenlenecek. Bu spor yarışları için marş hazırlanacak ve en iyi marş seçilecek. Avaza turizm bölgesinde Nisan ayında gerçekleşecek olan kültürel etkinlikler sırasında sanatçılar tarafından hazırlanan marş seçenekleri seslendirilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Okap bilersiňiz  "Türkmenistan" awiakompaniýasy içerki gatnawlaryň sanyny artdyrdy

 

ÝENE-DE OKAŇ

Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy. ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...
Ministrler Kabinetiniň sanly ulgam arkaly geçirilen mejlisinde ýurdumyzda sementiň täze görnüşiniň önümçiliginiň ýola goýlandygy barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde habar berlişi ýaly, ýurdumyzyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministrliginiň garamagyndaky sement zawodlarynda aktiw mineral goşundylary — bazalt porfiritleri we opoka çig malyny goşmak arkaly portlandsementiň önümçiligi ýola goýuldy. “Balkan” kän müdirliginiň bazalt porfiritleriniň “Ufra” ýatagynyň we Lebap welaýatynyň Döwletli etrabyndaky Akbulak...
Türkmen gazynyň dünýä bazarlaryna iberilmegini diwersifikasiýalaşdyrmaga hem-de gaz pudagynyň eksport kuwwatyny pugtalandyrmaga, Türkmenistan-Hytaý gaz geçirijisini gurmaga, dünýädäki iň iri Galkynyş gaz känini tapgyrlaýyn özleşdirmäge gönükdirilen taslamalary durmuşa geçirmek üçin "Türkmengaz" döwlet konserni tarapyndan çekilen daşary ýurt karz serişdelerini gaýtarmak boýunça hasabat berildi. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde habar berildi. Sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde hasabat berlişi ýaly, häzirki...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar