TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bazı bakanlar ve vilayet valileri katıldı.

Ülkenin iç ve dış siyasetindeki önemli konuların görüşüldüğü Bakanlar Kurulu toplantısında öne çıkan konular şöyle;

 

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko Türkmenistan’ı Ziyaret Edecek

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşneko 29-31 Mart tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret edecek. 30 Mart tarihinde Aşkabat’ta resmi görüşmeler gerçekleştirilecek. 31 Mart tarihinde ise Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetindeki Garlyk Madencilik ve İşleme Fabrikası hizmete açılacak. Bu proje, Türkmenistan ile Belarus tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. 

İki ülke arasındaki düzenli yapılan üst düzeydeki ziyaretler ikili münasebetlerin daha da güçlendirilmesine imkân sağlıyor. Türkmenistan ile Belarus ikili ve çok yönlü münasebetlerini, aynı zamanda uluslararası örgütler bazında ilişkilerini sürdürüyor.

Avaza’da Uluslararası Spor Kongresi Düzenlenecek

7 Nisan 2017 tarihinde Dünya Sağlık günü dolayısıyla Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 5.Asya Oyunları ile ilgili Uluslararası Spor Kongresi düzenlenecek. Türkmenistan, 17-27 Eylül tarihlerinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapıyor. Bu üst düzeyde spor organizasyonluğu öncesinde Avaza’da ‘Asya Oyunları 2017: barış ve ilerleme için spor alanında uluslararası işbirliği’ konulu Uluslararası Spor Kongresi gerçekleştirilecek.

Bu organizasyona; Asya Olimpiyat Konseyi yetkilileri ve temsilcileri, Uluslararası Spor Federasyon başkanları, çeşitli ülkelerin spor komitelerinin yetkilileri katılacak. Bu program kapsamında yabancı konuklara Asya Oyunları ile ilgili tanıtım yapılacak ve Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü hakkında detaylı bilgi verilecek.

Avaza’da Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı Gerçekleştirilecek

Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde yine bir uluslararası organizasyonluğuna ev sahipliği yapacak. Avaza’da Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı gerçekleştirilecek. Konferansta Türkmenistan’ın ulaştırma alanındaki kazandığı başarılar uluslararası konuklara anlatılacak. Ayrıca, yabancı ülke temsilcileri ile bu sektöre yatırım yapılması ve sektörde son teknolojilerin kullanılması konusunda fikir alışverişinde bulunulacak.

Türkmenistan EXPO 2017’ye hazırlanıyor

Türkmenistan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek Expo 2017 Fuarına katılmaya hazırlanıyor. Türkmenistan standında ülkenin ekonomi alanındaki başarılar, bunun yanı sıra çevre, ekoloji, doğal kaynaklar alanındaki yaptığı çalışmalar anlatılacak. Ayrıca, Türkmenistan kendi standında enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına özen gösterecek. Öte yandan, Türkmenistan standında 5.Asya Oyunları tanıtılacak.

Uluslararası fuar ve iş forumu yerli üreticilerin katılımı ülkenin ihracat ve yatırım potansiyeli, dünya pazarında Türkmen ürünlerin başarılı tanıtımı için yeni fırsatlar açar.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da "EXPO 2017 Uluslararası Enerji Fuarı" düzenlenecek. Şu ana kadar 115 ülke ve 18 uluslararası örgütün fuara katılacağı belirtildi. Astana'da 10 Haziran-10 Eylül'de düzenlenecek fuara 5 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

5.Asya Oyunlarının Marşı İçin Yarışma Başlatıldı

Türkmenistan’ın ev sahipliği yapacağı ilk uluslararası spor organizasyonluğu olan Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için marş hazırlanması konusunda yarışma düzenlenecek. Bu spor yarışları için marş hazırlanacak ve en iyi marş seçilecek. Avaza turizm bölgesinde Nisan ayında gerçekleşecek olan kültürel etkinlikler sırasında sanatçılar tarafından hazırlanan marş seçenekleri seslendirilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle