JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin gündemindeki ana konular değerlendirildi. Ülkede önümüzdeki hafta başında 3 gün Nevruz Bayramı kutlanacak. Türkmenistan’da Milli Bahar Bayramı olarak kutlanan Uluslararası Nevruz Bayramı devlet seviyesinde bu defa Mari vilayetinde kutlanacak. Vilayetteki dev Ak Öy binası etrafında düzenlenecek etkinlikler ile bahar bayramı sevinci yaşanacak.

Bu nedenle, Devlet Başkanı toplantının başında Türkmenistan halkının Bahar Bayramı ile tebrik ederek, 20 Mart Pazartesi çalışma gününü 19 Mart Pazar gününe aldı ve ülke halkının 3 gün tatil yapmasına imkân sağladı.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan başlıklar şöyle;

SERBEST EKONOMİK BÖLGELER KURULACAK

Türkmenistan’da 2023 yılına kadar serbest ekonomik bölgelerin oluşturulması için çalışmalar başlatıldı. Maden kaynaklarının rasyonel kullanımı, ihracat potansiyelinin arttırılması, son modern teknolojilerin ve yabancı yatırımların çekilmesi için serbest bölgelerin oluşturulması öngörülmektedir.

Küresel ekonomik ilişkilerde serbest ekonomik bölgeler hızlı ekonomik büyümede önemli rol oynamaktadır.

AŞKABAT-TÜRKMENBAŞI YÜKSEK HIZLI OTOBAN

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı Hazar Denizi’nin kıyısındaki Türkmenbaşı şehrine bağlayacak yüksek hızlı otobanın projesi hazırlanmaktadır. Yeni otoban Aşkabat-Daşoğuz karayolunun 24.kilometresinden başlayacak. Otoban Ahal vilayetinin Gökdepe ve Baharlı ilçelerinden, Balkan vilayetinin Serdar, Bereket ilçeleri ve Balkanabat şehirlerinden geçecek. 

Otoban boyunca 7 yol kavşakları, servis istasyonları, dinlenme merkezleri, mağazalar, restoranlar, açık ve kapalı otoparkları, otelleri, Karakum nehrinin üzerinden karayolu köprüsü ve diğer tesisler inşa edilecek. Otoban üzerinde etüt çalışmaları gerçekleştirildi ve proje ülkenin iklim şartları gözetilerek hazırlanacak.

Bunun yanı sıra Serahs ilçesinde Tecen nehri üzerinde otomobil köprüsü inşa edilmektedir. 15 metre genişliğinde 96 metre uzunluğundaki köprü Türkmenistan ile İran arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına katkı sağlayacak. Köprü inşasında önemli mesafe alındı. Köprü günde 2 bin araca hizmet verecek kapasitede olacak. Ayrıca, 105 kilometre uzunluğundaki Aşkabat-Tecen karayolunda yenileme çalışmaları hızlandırıldı.

AVAZA’DA SPOR BAYRAMI

7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde kongre ve sergi düzenlenecek.  ‘Asya Oyunları 2017: Barış ve ilerleme yararına uluslararası spor işbirliği’ konulu kongrede 5.Asya Oyunları tanıtılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi