TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Genel olarak her haftanın Cuma günü düzenlenen Bakanlar Kurulu’nda ülkenin önemli iç ve dış siyaseti değerlendirildi ve bir dizi kararlara imza atıldı. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Bakanlar Kurulu toplantısında öne çıkan bazı konu başlıkları şu şekilde;

  • Awaza turizm bölgesindeki otellerin yönetiminin verimliliğini arttırmak amacıyla bir dizi çalışmalar yapılıyor.  Türkmenistan Merkez Bankası’na ait olan Hazına otelini özelleştirilmesi ile ilgili hazırlanan tasarı sunuldu. Otelin ülkedeki bankaların kurucuları olarak faaliyet göstermesi öngörülmektedir.
  • Türkmenistan’ın Hazar Denizi’nin kıyısında önemli bir turizm merkezi kuruyor. 2007 yılında başlatılan Avaza turizm bölgesi hâlihazırda dünyanın önemli turizm destinasyonlarının biri haline dönüştü. Bu bölgede çok sayıda otel, dinlenme tesisleri, yat kulüpleri faaliyet gösteriyor. Avaza projesi için Hazar Denizi kıyısındaki 26 kilometre uzayan sahilde 5 bin hektar alan ayrıldı. Proje kapsamında modern otellerin yanı sıra sağlık merkezleri, spor tesisleri, villalar, pansiyonlar, iş merkezleri, çocuk dinlenme kampları, dinlenme tesisleri ve kültürel merkezlerin kurulması devam edecek.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı, bir önceki toplantıda turizm sektörünün ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını söyleyerek, Türkmenistan’da bu sektörün faaliyetlerinin yeniden yapılandırılması ve ülkeye daha fazla yabancı turist çekilmesi için çalışma yapılmasını istemişti.
  • Türk Çalık Enerji şirketi tarafından inşa edilmekte olan Mari Devlet Elektrik Santralindeki çalışmalar değerlendirildi. 1574 Mwt elektrik üretilmesi beklenen ve ülkenin en büyük elektrik santrallerinden birisi olacak Mari Devlet Elektrik Santralinde çalışacak kişilerin yurtdışında eğitim görmesi için bütün imkânlar sağlandı. Bu tesiste çalışacak işçiler Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir grup Fransa, İsviçre ve İtalya’da çalışma ziyaretinde bulundu. Bu ülkelerdeki doğalgaz türbinlerini üreten fabrikalar gezildi ve bu alandaki çalışmalar öğrenildi.

Türkmenistan Enerji Bakanlığı’na bağlı Türkmenenergo devlet kurumunun siparişi üzerine yıllık 1.574 MW gücündeki üretim kapasitesine sahip elektrik santrali, Çalık Holding’in bünyesindeki Çalık Enerji şirketi tarafından inşa edilmektedir.  Temmuz 2015 tarihinde temeli atılan elektrik santralinde her sene 12,6 milyar kilovat-saat elektrik üretilmesi hedeflenmektedir. Elektrik üretimi için sadece doğalgaz kullanılmayıp, aynı zamanda buhardan da istifade edilecek.

  • Bu ay içerisinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kuruluşunun 9.yılı kutlanacak. Bu nedenle 17-18 Mart tarihlerinde Türkmen firmalarının fuarı düzenlenecek. Fuarda Türkmenistan’da her alanda faaliyet gösteren Türkmen firmalar kendi ürünlerini tanıtacak. Devlet tarafından özel sektöre büyük bir destek verilmektedir. Türkmen firmaların ürettiği ürünlerin yurtdışına ihraç edilmesi için yapılacak sözleşmelerin kolaylaştırılması yönünde bir dizi çalışmalar yapıldı.
  • Türkmenistan Devlet Tıp Üniversitesi bünyesinde son modern teknoloji ile donatılmış Diş Eğitim ve Üretim Merkezi ve Göz Hastalıkları Klinik Merkezi’nin açılması hedeflenmektedir. Bu sağlık merkezleri bu alanda tecrübeli yeni genç doktorların yetiştirilmesine imkân sağlayacak. Diş Kliniği Almanya’nın Sirona şirketinin tıbbi cihazları ile donatıldı ve diğer Avrupa ülkelerinden getirilen cihazlar yerleştirildi. Göz Kliniğinde ise Almanya’nın, Çek Cumhuriyeti’nin ve diğer ülkelerin son teknoloji kullanıldı.
  • Türkmenistan’da 2016 yılı Mirasa saygı ve ülkeyi kalkındırma yılı olarak ilan edilmişti. Bu nedenle bu sene Milli Bahar Bayramı da olarak adlandırılan Nevruz Bayramı ve 2016 yılının tamamlanmasıyla ilgili Mari vilayetindeki Ak Öyde büyük törenler düzenlenecek. 21 Mart tarihinde yapılacak törenler büyük bir katılım bekleniyor.  
  • Türkmenistan’da geçtiğimiz günlerde Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in ziyareti kapsamında Orta Asya’nın en büyük nehri olan Amuderya’nın üzerinde demiryolu ve karayolu köprüleri açıldı. Bu tarihi açılışlar dolayısıyla 7 Mart tarihini Ulaştırma sektörünün çalışanlarının günü olarak ilan edilmesi hedeflenmektedir. Bununla ilgili Türkmenistan Meclisi bir çalışma yapacak ve önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda sunacak.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle