TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, bazı atama kararlarına da imza atıldı.

Maliye ve finanstan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov ve ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov kendi sektörlerindeki çalışmalardan bahsetti. Türkmen Lider ilgili yetkililere iç piyasaya geniş bir yelpazede yüksek kalitede tüketim malları sağlama konusunda yeni talimatlar verdi.

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, petrolgaz sektörünü 2030 yılına kadar geliştirme programı kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkmen yetkili, 27 Kasım’da Aşkabat’ta Türkmenistan ile Romanya arasında enerji alanında işbirliği toplantısının yapıldığını, Hazar Denizi'ndeki alanlarının geliştirilmesi, petrol ve gazın işlenmesi ve gaz kimyası dahil olmak üzere Türkmenistan'ın petrol ve gaz sektöründe ortaklık için büyük bir potansiyelin olduğu ifade edildi.

TÜRK KÜLTÜR GÜNLERİ

Kültürden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Annageldi Garacayev, 5-6 Aralık tarihlerinde Aşkabat’ta Türk Kültür Günleri etkinliklerinin yapılacağını söyledi. Söz konusu etkinlik için Türkiye’den çok sayıda sanatçının geleceği haber verildi.

Türkmen Lider, kardeş Türk halkının Kültür Günleri etkinlilerinin iki ülke arasındaki kültürel bağların daha da pekişmesine imkân sağlayacağını söyledi. Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın Türkiye ile ticari, ekonomi ve kültürel münasebetlerinin geliştirilmesine büyük değer verdiğini kaydetti.

TARİHİ VE KÜLTÜREL ANITLARIN ARAŞTIRILMASI İÇİN DEVLET PROGRAMI

Eğitim ve spordan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toylıyev, 2018-2021 yıllarını kapsayan Türkmenistan topraklarında yer alan tarih ve kültürel anıtların araştırılması için devlet programının hazırlandığını kaydetti. Türkmen yetkili, Büyük İpek Yolu’nun güzergahında yer alan Türkmenistan’ın kültürel mirasının araştırılması ve dünya halklarına duyurulması için sözkonusu hazırlanan programın büyük önem taşıdığını ifade etti.

Söz konusu program kapsamında, 2018 yılının Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbidir sloganı rehberliğinde uluslararası araştırmacıların katılımıyla bir dizi çalışmaların yapılması öngörülmektedir.

Türkmen Lider, bu programı onaylayarak, Türkmen halkının kadim tarihinin yeni sayfalarının açılması için önemli olduğunu ifade etti.

VİDEO-KONFERANSLI GÖRÜŞME

Bakanlar Kurulu’nda Türkmen Lider, ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinde bulunan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Esenmurat Orazgeldiyev ve Muhammet Aydoğdıyev ile video-konferans aracılığıyla görüştü. Devlet yetkilileri, Lebap vilayetinin idari ve bölgesel yapısı ile ilgili Türkmenistan Meclisi’nin aldığı Karar doğrultusunda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Bu çalışma kapsamında vilayetteki bazı ilçeler birleştirildi ve bu süreçte idari yapılanma çalışmaları sürdürülüyor.

YENİ ATAMALAR

  • Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Mırat Arçayev, Devlet Başkanı ve Türkmengaz Devlet Kurumu Başkanı görevine atandı. Daha önce Mırat Arçayev, Devlet Bakan Yardımcısı ve Türkmengaz Devlet Kurumu Başkanı görevini yürütüyordu.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Bahargül Abdıyeva başka görev verildiği için Kültür Bakan Yardımcısı görevinden alındı.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Nursahet Şirimov Türkmenistan Kültür Bakan Yardımcısı görevine atandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmenistan’ın Rusya Federasyonu nezdindeki Büyükelçi Batır Niyazlıyev aynı zamanda Bulgaristan nezdindeki Büyükelçisi görevine atandı

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri