BIZNES

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan haber başlıkları;

Uluslararası Para Fonu, Türkmenistan'ın kalkınmasının sürdürülebilirliğini öngörüyor

Bakanlar Kurulu toplantısında, Uluslararası Para Fonu'nun misyonunun ulusal ekonominin gelişimini ile yaptığı değerlendirmeler ele alındı. IMF uzmanları tarafından bu konuyla ilgili hazırlanan bilgi mesajında belirtildiği üzere, 1 – 8 Kasım 2017 tarihleri arasında Aşkabat'ta Martin Sommer öncülüğündeki İMF heyeti, devletin sorumlu yetkilileri, finans sektörleri, akademi ve diğer kurumlarda temaslarda bulundu.

Basın açıklaması, Türkmenistan ekonomisinin petrol ve doğalgaz için daha düşük fiyatların yeni realitesine uyum sağlamaya devam ettiğini belirtti. Resmi olarak ilan edilen büyüme, ithalat ikame hacmi, genişletici kredi politikası ve doğal gaz ihracatı nedeniyle genellikle istikrarlı seyrini sürdürdüğü ifade edildi. Yeni gaz işleme tesislerinin devreye alınması ekonomik faaliyeti daha da artıracağı belirtildi.

Sonuç belgesinde ayrıca, kısa vadede sürdürülebilir ve kapsamlı büyümeyi teşvik etmek amacıyla piyasa odaklı reformların genişletilmesi ve derinleştirilmesi için fırsat yaratan ekonomik ve sosyal kalkınma için onaylanan yedi yıllık planın önemini vurguluyor (2018-2024 için Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Programı).

Türkmen heyeti, Suudi Arabistan’ı ziyaret etti

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, 7-10 Kasım tarihlerinde Suudi Arabistan’a gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında bilgi verdi. Riyad’da Türkmenistan ile Suudi Arabistan arasında Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türkmenistan'ın sanayi ve enerji sektörünün yetkilileri yanı sıra Suudi Arabistan'ın önde gelen şirketleri katıldı.

Ayrıca, Türkmen heyeti, Mayıs 2016'da Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Suudi Arabistan’a resmi ziyareti sırasında yapılan anlaşmaları uygulamak için ikili işbirliği ve ortak çalışmaların ana alanlarını detaylı olarak Suudi ortakları ile ele aldı.

Görüşmeler ve toplantılar, petrol ve gaz sektöründe uluslararası ve ulusal projelerde Suudi yatırımlarını çekmek için önemli fırsatlar yarattı. Özellikle, Türkmenistan tarafından başlatılan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan uluslararası doğal gaz boru hattı inşaat projesi için destek verildi.

Bunun yanı sıra Türkmenistan’ın el dokuma halılarının Suudi Arabistan pazarına ihracatı konuları da görüşüldü. Suudi tarafı Riyad’da Türkmen halılarının ve halı ürünlerinin fuarını organize etmeyi ve bununla ilgili çalışma grubunun kurulmasını teklif etti.

Tekstil sektörü için yeni fabrika

Bakanlar Kurulu’nda Daşoğuz vilayetinde yeni inşa edilecek pamuk iplik fabrikası hakkında bilgi verildi. Bu proje, 2018-2024 Kalkınma Programı kapsamında Hilli yüp yerel şirketi tarafından inşa edilecek ve farikada her sene 6 bin ton iplik üretilecek.

Afganistan’a elektrik ihracatı arttırılacak

Toplantıda, Afganistan’a Türkmen elektriğinin ihracatının arttırılmasına yönelik konular ele alındı. Halihazırda, Afganistan’a İmamnazar-Andhoy ve Serhetabat-Gırat-Turgundi elektrik hatlarıyla 700 milyon kilovat/saat elektrik ihracatı yapılıyor. Bunun yanı sıra Badhız ve Covuzcan eyaletlerine de elektrik ihracatının gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 3 Temmuz 2017’de Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Afganistan Enerji ve Su Bakanlığı arasında bununla ilgili mutabakat imzalanmıştı. İkili anlaşma çerçevesinde Afganistan’a elektrik ihracatının arttırılması öngörülmektedir.

Özbekistan Kültür Günleri

Özbekistan Kültür Günleri etkinlikleri, 13-15 Kasım tarihlerinde Aşkabat ve Daşoğuz’da gerçekleştirilecek. Özbek resmi heyeti, Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nda kabul edilecek. Kültür etkinlikleri kapsamında konser programları, sergiler, film gösterimleri olacak.

Kültür etkinliklerinin kapanış töreni, Daşoğuz’daki Andalib Devlet Müzik ve Tiyatro Tiyatrosu'nda yapılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Owgan işewürleri Türkmenbaşy halkara portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy