DÜNÝÄ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu: Ocak-Şubat Ayları Değerlendirildi

 Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Şubat 2017 senesinde ülke genelinde yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Devlet Başkanı, ülke ekonomisinin dinamik bir şekilde kalkındığını kaydetti. Yeni hükümetin kurulduğunu ifade eden Türkmen Lider, Ocak-Şubat ayları itibariyle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 6,2 oranda büyüdüğünü söyledi. Tarımda yüzde 7,8, ticarette yüzde 16,9, ulaşımda ve iletişimde yüzde 14,2 ve hizmet sektöründe yüzde 10,3 oranda büyüme rakamlarına ulaşıldı.

Ülke genelinde 48 milyar dolar tutarında çok sayıda çeşitli binaların ve tesislerin inşası devam ediyor. Bunun 17 milyar dolarını Türkmen firmaları gerçekleştiriyor. Bu alanda 2016 yılına kıyasla yüzde 20 oranda bir artış görüldü.

Türkmenistan’da sözkonusu dönemde perakende ticaret hacmi 2016 yılında aynı dönemine göre yüzde 17.1 oranında artmıştır. Büyük ve orta ölçekli işletmelere maaşlar yüzde 9,6 oranında arttı.

Üretim, sosyal ve kültürel tesislerin yapımı sürüyor. Tüm finansman kaynaklar ile yapılan yatırımların hacmi 3,9 milyar manat olarak gerçekleşti.

Türkmenistan köylerin geliştirilmesine yönelik ulusal program kapsamında 512,4 kilometrelik mühendislik ve iletişim ağları, 27,1 bin metrekare konut inşa edildi ve 63 sosyal amaçlı tesisin, 28 su ve kanalizasyon tesisin, 763,4 bin metrekare konutun inşası devam ediyor. Bunlara aktarılan yatırım miktarı 156,6 milyon manat oldu.

Bunun yanı sıra Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattının inşası devam ediyor. Prejenin Afganistan kısmında etüt çalışmaları başladı.

Önümüzdeki hafta 7 Mart tarihinde Türkmenistan doğusundaki Lebap vilayetinde bölgenin en büyük nehri Amuderya’nın üzerinde inşa edilen Türkmenabat-Farap demiryol köprüsünün açılması bekleniyor. 

Ocak-Şubat döneminde Türkmenistan Hammadde Borsası’nda 3,4 milyar manat değerinde 1674 sözleşme imzalandı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından 80 milyon manat değerinde sanayi ürünleri üretildi. Bu alanda yüzde 38,9 oranında artış görüldü. 120 milyon manat değerilnde tarım ve gıda ürünleri üretilerek, yüzde 38,1 oranda bir büyüme görüldü.

2017 yılının ilk 2 ayında ülkede 34 yurtiçi ve 21 toplu spor etkinlikleri düzenlendi. Türkmen sporcular 22 uluslararası turnuva katılarak, 59 altın, 34 gümüş ve 43 bronz olmak üzere toplam 136 madalya kazandı.

Devlet Başkanı, dünyada turizm sektörünün en karlı bir sektör olduğunu kaydederek, bu alanda yeni çalışmalar yapmasını istedi.

2017 yılının 2 ayında Türkmenistan’a Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 64 yabancı heyet geldi. Bu dönemde 120 Türkmen heyeti yurtdışına gönderildi. Yabancı ortaklar ile 19 konferans düzenlendi ve 7 anlaşma imzalandı.

6-7 Mart tarihlerinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Türkmenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı.

Bunun yanı sıra bu sene 25 Mart’ta Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde, 29 Mart tarihinde Daşoğuz vilayetinde pamuk ekimine izin verildi. Ayrıca, 18 Mart tarihinde ülke genelinde toplu yeşillendirme kampanyasının yapılması kararlaştırıldı.

Devlet Başkanı ayrıca, Türkmenistan’ın Belçika’daki Büyükelçisi Ata Serdarov’u Avrupa Birliği’ndeki Türkmenistan temsilcisi görevine atadı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistanyň federal ministri Türkmenistanda saparda bolar

Putin Koreýanyň Liderine “Aurus” awtoulagyny sowgat berdi

Putiniň 24 ýyldan soňra amala aşyran sapary

Magtymgulynyň suraty ýerleşdirilen haly Bütindünýä gümrük guramasyna sowgat edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Polşa hyzmatdaşlyk maksatnamasyna gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Wladimir Putin Demirgazyk Koreýada saparda bolar

Ata Watan Eserleri