BIZNES

Türkmenistan, Bakü Oyunları’nda 13 Madalya Kazandı

Türkmenistan, 12-22 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 4.İslami Dayanışma Oyunları’na katıldı. Söz konusu yarışa 57 ülkeden 3 bin civarında sporcu katıldı ve sporun 20 branşında madalya için mücadele etti.

Türkmenistan, bu oyunlarda 10 spor branşında mücadele ederek, toplam 13 madalya kazandı. 2 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalya kazanan Türkmen sporcular, kazandığı madalyalar ile madalya sıralamasında 15.sırada yer aldı.

Türkmen sporcular Bakü’deki İslami Dayanışma Oyunları’nda en çok madalyayı boks dalında kazandı. Türkmenistan milli takımındaki sporcular ayrıca tenis, yüzme, halter, güreş, judo alanlarında madalya kazanma başarısını gösterdi.

Ayrıca, Bakü Oyunları kapsamında Aşkabat’ta Eylül ayında yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının tanıtımı yapıldı.

Kısa zaman içerisinde Türkmenistan’ın 2 kez ziyaret eden Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in son ziyaretinde bir dizi ikili önemli anlaşmalara imza atıldı. Özellikle enerji alanında işbirliği anlaşması, Özbekistan’ın ilk defa ülke sınırları dışında başka bir ülkede enerji alanında iş yapmasına imkân sağlayacak.

Devlet Başkanlığı’na seçildikten sonra 6-7 Mart 2017 tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret eden Özbekistan Lideri, 19-20 Mayıs tarihlerinde bu defa Hazar Denizi’nin kıyısındaki turizm incisi Avaza turizm bölgesini ziyaret etti. Avaza’daki Kongre Merkezi’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirzivoyev, başta ekonomik ilişkiler olmak üzere birçok alanda enerji, ekoloji, tarım, turizm alanlarındaki işbirliği imkanlarını görüştü.

Görüşmeler sonrasında bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Özbekistan Uzbekenergo şirketi arasında elektrik enerjisini transit geçişi ile ilgili memoranduma, Türkmenistan Devlet Ekoloji ve Toprak Komitesi ile Özbekistan Ekoloji ve Tabiat Devlet Komitesi arasında işbirliği anlaşmasına, Türkmenistan Devlet Spor Komitesi ile Özbekistan Spor Komitesi arasında spor ve beden eğitimi işbirliği protokolüne ve 5.Asya Oyunlarına Özbek sporcuların katılmasının organize edilmesine, Türkmenhavayolları Kurumu ile ÖzbekistanHavayolları Ulusal Havacılık Şirketi arasında işbirliği memorandumuna, Türkmenpetrol kurumu ile Uzbeknefitgaz ulusal holdingi arasında karşılıklı anlayış memorandumuna imza atıldı.

Ayrıca, Aşkabat ile Taşkent’in kardeş şehirler ilan edilmesine yönelik anlaşmaya, Seydi Devlet Pedagoji Enstitüsü ile Nizami Devlet Pedagoji üniversitesinin arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Paylaşılan Sosyal Medya Hesaplarımız:

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/@vsi3560q    

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan-BAE: gaz pudagynda hyzmatdaşlyk maslahatlaşyldy

“Zangilan” tankeri Türkmenistandan nebitiň ilkinji tapgyryny Azerbaýjana ýetirdi

Özbegistan 10 milliard dollarlyk “akylly” şäher gurar

Türkmenistanda 40 milliard 230 million kubmetr tebigy gaz öndürildi

Türkmenistan Özbegistanyň esasy söwda hyzmatdaşy

Eýranda 1.7 million awtoulag öndüriler

Ata Watan Eserleri