JEMGYÝET

Türkmenistan BAE iş dünyasını TAPI ’ye davet etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirliklerini kapsayan Arap turundan imzalanan önemli anlaşmalar ile dönüyor. Kuveyt’ten sonra BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye geçen Türkmen Lider, bu ülkede resmi temaslarda bulundu. Kuveyt ile 10 işbirliği anlaşması imzalayan Türkmenistan, BAE ile de bir o kadar ikili anlaşmalara imza attı.

14 Mart tarihinde BAE ziyareti kapsamında Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan, Dubai Emiri Şeyh Muhammed ben Raşid Al Maktum  ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, BAE Devlet Başkanlığı Genel Müdürü ve bakan Şeyh Mansur Bin Zayed Al Nahyan ile görüşen Türkmen Lider, BAE’nin işadamlarını ve finans kuruluşlarını TAPİ doğalgaz boru hattı projesine davet etti.

Devlet Başkanı bugün ise Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan ile görüştü. BAE Devlet Başkanlığı Köşkü’nde resmi törenle karşılanan Türkmen Lider, ikili görüşmelerde bulundu.

Abu Dabi Veliaht Prensi, Türkmenistan Devlet Başkanı'nın bu ziyaretinin ikili ilişkilerin her yönüyle daha da güçlendirilmesi bağlamında önem arz ettiğini kaydetti. Tarafsız Türkmenistan’ın yapıcı dış politikasını ve Türkmen Lideri’nin uluslararası girişimlerini desteklediklerini söyleyen Veliaht Prens, iki münasebetlere büyük önem verdiklerini söyledi.

Türkmen Lideri de, iki ülke arasındaki münasebetlerin her yönden geliştirilmesine değer verdiklerini kaydetti. Ülkeler arasındaki münasebetlerin geliştirilmesinde ortak işbirliği komitesinin çalışmalarına büyük önem verildiğini söyleyen Devlet Başkanı, karşılıklı ticaretin arttırılması için müzakerelerin devam ettirilmesinin önemine değindi.

Türkmen Lider, BAE’nin şirketlerini ve finans kuruluşlarını geçtiğimiz ayda ikinci etabının inşasına başlatılan TAPİ projesine katılmaya davet etti ve bu alandaki işbirliğinin karşılıklı çıkara dayalı münasebetlerin geliştirilmesi imkân sağlayacağına inandığını belirtti.

Taraflar, inşaat malzemeleri ve kimya endüstrisi, ulaştırma alanındaki işbirliğine değindi. İnşaat malzemeleri ve kimya endüstrisi ürünlerinde üretim tesislerinin kurulması yolunda işbirliğinin yapılabileceği belirtildi.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri