JEMGYÝET

Türkmenistan, Avrupa’ya gaz tedarik etmeyi planlıyor

Türkmenistan hükümeti Avrupa Komisyonu’yla bu konuda görüşmelerini sürdürmektedir. Bu konuyla ilgili bilgi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen ADIPEC-Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuar ve Konferansı’nda dile getirildi.

12-15 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmekte olan bu konferansa konuşmacı olarak Türkmenistan Devlet Başkanı’nın petrol ve doğalgaz konusundaki danışmanı Yagşıgeldi Kakayev ve TAPİ Pipeline Company başkanı Muhammetmyrat Amanov katılıyor. Türkmen Lideri’nin petrol ve doğalgaz danışmanı Yagşıgeldi Kakayev konferansta yaptığı konuşmasında Türkmenistan’ın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı konusunu değerlendirdiğini ve bu konuda Avrupa birliği ile müzakerelerin yapıldığını belirtti.

Dünya basınında Kakayev’in, "Avrupa yönünde bir ihracat rotasını düşünüyoruz, Avrupa Komisyonu ile ve bu konudaki diğer transit ülkelerle aktif bir şekilde müzakere ediyoruz. Bir yerde oturmuyoruz." şeklindeki  konuşmaları yer aldı.

Türkmenistan, geçtiğimiz günlerde de Avrupa Birliği’ni ziyaret ederek, Türkmen gazının Avrupa’ya sevkiyatı konusunda müzakerelerde bulunmuştu. Bu alanda ön plana Trans Hazar doğalgaz boru hattı çıkmaktadır. Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün belirlenmesi itibariyle artık bu projenin hayata geçirilmesi için hiçbir engel kalmadı. 

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler