TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan – Avrasya ulaştırma koridorlarının stratejik kavşağı

Türkmenistan, 26-27 Kasım 2016 tarihinde 1.Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ulaştırma sektörüne yönelik ilk defa kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilecek organizasyona, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-moon başkanlığında üst düzey heyetler iştirak edecek.

Söz konusu konferans öncesinde Bağımsız Devletler Topluluğu’nda (BDT) ve bu örgüte üye ülkelerin bazılarında ‘Türkmenistan – Avrasya ulaştırma koridorlarının stratejik kavşağı’ konulu seminerler düzenlendi. BDT’nin merkez binasının bulunduğu Belarus başkenti Minsk kentindeki toplantıda, örgüte üye ülke temsilcilerine Türkmenistan’ın ulaştırma sektöründeki işbirliğine yönelik teklifleri ve önerileri konusunda bilgi verildi.

Ayrıca, Minsk kentinde Türkmenistan’ın Belarus Büyükelçiliği’nin öncülüğünde bu ülkede bulunan yabancı diplomatlar için de ayrı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda da, Türkmenistan’ın uluslararası ulaştırma koridorlarının oluşturulması ve onların güvenliğinin sağlanması yönündeki çabaları anlatıldı.

Global Ulaştırma Konferansı’nın öncesinde Kazakistan’ın Aktau kentinde de bölgesel ulaştırma sektörünün geleceğine yönelik bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantıda, Türkmenistan’ın komşuları ile birlikte dev bölgesel projelere imza atıldığından bahsedildi. Bu konuda, Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu projesinden bahsedildi. Bu projenin 3 ülkenin çabalarıyla başarılı bir şekilde hayata geçirildiği ifade edildi.

Türkmenistan’daki Birleşmiş Milletler himayesinde gerçekleştirilecek konferansa, dünyanın çok sayıda ülkesinden devlet başkanları, başbakanlar, ilgili bakanlar düzeyinde heyetlerin gelmesi bekleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň Başlygy Arkadag şäherini ösdürmek boýunça iş maslahatyny geçirdi

Tebigaty goramak — halkara tagallalary birleşdirmegiň möhüm ugry

Türkmenistanyň Prezidenti Şwesiýanyň Patyşasyny gutlady

Teswirle