TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan at hastalıklarından serbest ülke

Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 7.toplantısında Dünya Hayvan Sağlığı Bürosu tarafından Türkmenistan at hastalıklarından serbest ülke olduğu açıklandı. Dünya Hayvan Sağlığı Bürosu Orta Asya Bölge Direktörü Kazimiras Lukauskas, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a bununla ilgili sertifikayı takdim etti.

Devlet Başkanı, Dünya Hayvan Sağlığı Bürosu’na bu anlamlı sertifikayı takdim ettiği için teşekkür etti. Bu sertifikanın Türkmenistan’da Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları kapsamında atlı spor yarışlarını düzenlemeye imkân verecek.

Türkmen Lider, yerli ve yabancı at sektörü çalışanlarını bu önemli başarı ile kutladı. Devlet Başkanı, bu sertifikanın Türkmenistan’ın at yetiştiriciliği ve veterinerlik alanındaki başarısının bir kanıtı olduğunu ifade etti. Devlet Başkanı, ülkede çeşitli atlı spor dallarının yaygınlaşması için uluslararası işbirliğini devam ettireceklerini belirtti.

Ayrıca, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Dünya Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından Türkmenistan’da atlı sporunun geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı FEI Madalyası ve Kupası takdim edildi. Dünya Binicilik Federasyonu (FEI) Ingmar De Vos Türkmen Lideri’ne bu ödüllerini törenle teslim etti.

Devlet Başkanı, bu ödülü Türkmen halkının ve atçılık sektörü çalışanlarının başarı olarak kabul ettiklerini belirtti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Baş Assambleýanyň wise-başlygy hökmünde işini dowam etdirýär

Ata Watan Eserleri

BMG-niň merkezinde Halkara Nowruz güni bellendi

Rumyniýada Halkara Nowruz güni bellendi

Teswirle