JEMGYÝET

Türkmenistan, Asya uluslararası demiryolu koridorunu açmaya hazırlanıyor

Türkmenistan, Asya uluslararası demiryolu koridorunun ilk etabının açılışına hazırlanıyor. Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu üyeleri, birçok bakanlık ve kamu kurumu yetkililerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Asya uluslararası demiryolu koridorunun bir parçasını oluşturacak Atamurat (Türkmenistan) – Akina (Afganistan) demiryolu hattının inşasındaki çalışmalar değerlendirildi. Bu bölgedeki çalışmalarda son aşamaya gelindi. Ayrıca, bölgede 2 köprünün inşaat çalışmaları da hızlandırıldı. Köprü inşaat çalışmalarının Ekim ayının ikinci on günlüğünde, diğer inşaat-montaj çalışmalarının bu ayın sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Atamurat-İmamnazar-Akina demiryolundaki bütün çalışmaları Kasım ayının ilk on günlüğünde tamamlanması hedefleniyor. Projenin sona ermesiyle Asya uluslararası demiryolu koridorunun ilk etabının açılışı gerçekleştirilecek.

Söz konusu projenin ilk etabında 85 kilometre uzunluğunda Atamurat-İmamnazar deniryolu hattı, Türkmenistan sınırında inşa edildi. Türkmenistan’dan Afganistan’a doğru Akina beldesine kadar olan 3 kilometre uzunluğundaki çalışmalarda sonlandırılacak. Böylece, 88 kilometre uzunluğundaki Atamurat-İmamnazar-Akina  demiryolu hattı hazır olacak.

Bu doğrultuda, Kasım ayında demiryolu hattı ile birlikte Türkmenistan ile Afganistan sınırında inşa edilen İmamnazar petrol terminali de açılacak. Söz konusu açılışların, Kasım ayında Aşkabat’ta Türkmenistan ile Birleşmiş Milletler ’in organizasyonluğunda gerçekleştirilecek 1.  Global Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nın yapıldığı döneme denk gelmesini de büyük öneme sahiptir. Bu söz konusu konferans için Aşkabat’a yurtdışından çok sayıda üst düzey davetli gelecek.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bu konuyla ilgili açıklamasında, uluslararası ulaştırma koridorlarının kurulmasının hem Türkmenistan çıkarına hem de komşu ülkelerin çıkarına olduğunu kaydetti.

Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı, Asya uluslararası ulaştırma koridorunun önemli kilometre taşı olacak. Bu proje, Avrupa ile Asya’yı birleştirecek ulaştırma ağının bir parçasını oluşturacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi