JEMGYÝET

Türkmenistan, Aral’ın kurtarılması için çaba gösteriyor

Türkmenistan, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na 2017-2019 yılları arasında başkanlık yapacak. Bununla ilgili yürütme kurulu oluşturuldu. Yakında Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Yürütme Kurulunun ofis binası açıldı ve ‘Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Orta Asya bölgesindeki işbirliğinin gelişmesindeki rolü’ konulu Uluslararası konferans düzenlendi.

Söz konusu etkinliklere, Orta Asya ülkelerin Aşkabat’taki büyükelçileri, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere diğer uluslararası ve bölgesel örgüt temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde halk oyunları gösterisi sunuldu. Ardından Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın bayrakları törenle göndere çekildi.

Törende konuşan BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova, Birleşmiş Milletler olarak Türkmenistan’ın Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık dönemindeki girişimlerini destekleyeceklerini kaydetti.

Açılış töreninden sonra Tarım ve Su Bakanlığı’nda ‘Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Orta Asya bölgesindeki işbirliğinin gelişmesindeki rolü’ konulu Uluslararası konferans düzenlendi. Konferans, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın mesajının okunmasıyla başladı. Türkmen Lider mesajında Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Orta Asya'da önemli bir işbirliği platformu haline geldiğini kaydetti. Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın ekoloji alanında BM Kalkınma Programı, BM Çevre Programı, Avrupa Ekonomik Komisyonu, Dünya Ekoloji Fonu, Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi ve Alman Uluslararası İşbirliği Cemiyeti ile yakından işbirliği yaptığını belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Aral  havzasındaki bölgelerin ekolojik durumunun iyileştirilmesi için 1993 yılında Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun kurulduğunu ve 2017-2019 yıllarında bu fona Türkmenistan’ın başkanlık edeceğini kaydetti.

Konferansa yapılan sunumlarda Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan büyükelçileri yanı sıra BM teşkilatı temsilcileri konuştu. Büyükelçiler, Aral  kıyısındaki bölgelerin ekolojik durumunun iyileştirilmesi konusunda kendi ülkelerinin yürüttüğü faaliyetler hakkında detaylı bilgi verdi. Diplomatlar, bu konuda uluslararası mali kuruluşlar ile yakından işbirliği yaparak, bir dizi projelerin hayata geçirilmesi için çaba gösterildiğini ifade ettiler.

BM temsilcileri konuşmasında bir zamanlar dünyanın en büyük 4’ncü denizi olan Aral’ın bugün yok olmak tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek, bu alandaki çalışmalara destek vereceklerini belirtti.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı ve Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un kararıyla Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Kurulu Başkanı görevine Tarım ve Su Bakan Yardımcısı Güyzgeldi Baycanov atandı.

Kaynak  : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri