JEMGYÝET

Türkmenistan, Amul-Hazar 2018 rallisine 15 takım ile katılacak

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 Uluslararası ralli yarışlarına 15 Türkmen takımı katılacak.

Daha önce 2009 yılında Rusya ve Kazakistan ile ortaklaşa İpek Yolu rallisini organize eden Türkmenistan, bu defa tek başına bu uluslararası yarışı gerçekleştirecek. Geçen sene sonu itibariyle bu yarışlar için hazırlıklar yapıldı. Yarışların organizatörlüğü konusunda ünlü Fransız sürücü ve Africa Eco Race organizatörü Jean-Louis Schlesser ile anlaşma sağlandı.

Artık uzun süredir beklenen yarışların yapılacağı güne sayılı günler kaldı. Türkmenistan ev sahipliği yaptığı bu yarışa 15 takım ile temsil edecek. Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’ndeki Spor otelinde Türkmen takımına ehliyet ve bütün teçhizatlar ile özel spor üniformalar törenle teslim edildi.

Türkmenistan bu yarışta İçişleri Bakanlığı Motor sporları Merkezi ve Motor Sporları Ulusal Federasyonu adına 15 takım yarışacak. Bu sene Mayıs ayında yapılan elemeler sonucunda takımlar seçildi.

Türkmenistan’ı temsil edecek sporcular: Muhammetmurat Gurbanov, Şamurat Gurbanov, Gurbanberdi Danatarov, Rafael Gaynulin, Merdan Toylıyev, Şührat Toylıyev, Volaman Abayev, Arslan Karakulov, Begenç Annayev, Mekan Amantaganov, Agamurat Annayev, Annageldi Sahetgurbanov, Suleyman Sahatov, Kerimberdi Rahmanberdiyev, Guvançmurat Hommadov, Recepniyaz Annaberdiyev, Kerim Avezov, Bayrammurat Annayev, Gaygısız Akmuradov, Mergennur Agayev, Arslan Hommadov, Mergengeldi Ovlyaguliyev, Meylis Hıdırov, Çarı Muhıyev, Mekanmurat Populov, Normunds Meymansö Vadim Şmaylov ve Zaharovs Androv.

Türkmen takımı Nissan Patrol, Mitsubishi L 200, Chevrolet, Toyota Hilux, Toyota Landcruzer 200, MAN marka kamyon ve ATM ile mücadele verecek.

Türkmenistan’ın 'Amul-Hazar Çöl Rallisi'ni düzenlemekteki amacı Büyük İpek Yolu'nun mirasını ve Türkmenistan’ın değerlerini geniş kitlelere yaymaktır.

Karakum çölündeki parkurda gerçekleştirilecek yarış, Türkmenistan’ın unutulmayacak kırsal bölgelerinde geçecek. Karakum çölünü, düzlükleri, dağ ve tepeleri aşacak olan ekipleri, misafirperverlik, Türkmen milli lezzetleri, sanatçıların gösterileri ve başka da birçok etkinlikler bekliyor. 1 hafta sürecek zorlu mücadele Hazır denizinin inci tanesi Avaza turizm bölgesinde tamamlanacak.

 

 

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler