JEMGYÝET

Türkmenistan, Afganistan’a elektrik ihracatını arttıracak

Türkmenistan’ın Afganistan’a ihraç ettiği elektrik enerjisinin miktarını arttırmasına imkan sağlayan yeni bir proje hizmete açıldı. Türkmenistan ve Afganistan topraklarında inşa edilen Rabatkaşan-Kalaynau elektrik hattı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Türkmenistan Enerji Bakanı Çarımurat Pürçekov’un katılımıyla kullanıma girdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu açılış törenine katılanlara yazılı mesaj gönderdi. Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’ın gönderdiği elektrik enerjisinin Afgan tüketicilerinin yaşam koşullarını iyileştirmek için iyi şartlar yarattığını kaydetti. Devlet Başkanı 110 kilovolt güç kapasitesine sahip olan Rabatkaşan-Kalaynau elektrik hattının Türkmenistan ile Afganistan arasındaki etkili işbirliğinin meyvesi olduğunu ifade etti.

Rabatkaşan-Kalaynau enerji nakil hattının açılış töreninde konuşan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan'ın Türkmenistan'ı iyi arkadaş ve güvenilir bir ortak olarak gördüğünü ve bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasında etkili bir faktör olan Türkmen Lideri’nin sürdürdüğü yapıcı politikayı takdirle karşıladığını vurguladı.

Türkmen-Afgan işbirliği önceliklerinden biri elektrik enerjisi sektörü olduğunu ifade eden Gani, bu alandaki işbirliğini devam ettirmek istediklerini ifade etti.

Saatte 100 megavat kapasiteye sahip yeni iletim hattı, Kerki-Hamyap-Garkyn, Marcak (Türkmenistan) -Marchak (Afganistan) ve Rabatkashan-Kalainau yönlerinde gönderilen ek elektrik tefariğinde ilk olacak. Ayrıca, bu hat Afganistan’ın çeşitli eyaletlerine sevk edilen elektrik enerjisinin miktarının arttırılmasına imkan sağlayacak. 

Türkmenistan Afganistan’a daha önce de, İmamnazar-Andkhoy ve Serhetabat-Herat güzergâhları boyunca milyonlarca kilovat-saat Türkmen elektriği gönderildi. Yüzlerce Afgan gençleri enerji alanında Türkmenistan’ın çeşitli eğitim kurumlarında eğitildi.

Yeni projenin hayata geçirilmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Türkmen uzmanlar birçok elektrik tesislerini inşa etti. Rabatkaşan-Kalaynau elektrik hattının Türkmenistan topraklarındaki uzunluğu 60 kilometre. Elektrik hattının Afgan topraklarındaki uzunluğu 52 kilometre ve söz konusu hattın toplam uzunluğu 112 kilometre.

110/20 kV Kalaynau tesisinde açık 110 kV şalt, bir adet 22.5 MVA kapasiteli 110/20 kV trafo, 20 kV'luk bir gerilimle beş çıkış besleyici yer almaktadır.

Halihazırda, Kalaynau kasabasında halkının elektrik ihtiyacı jeneratör ile karşılanıyordu. Bundan sonra Türkmen elektriği Afgan ailelerine aydınlatacak.

Ayrıca, bu açılış töreni kapsamında Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Afganistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı arasında Kerki-Hamyap-Garkın elektrik hattının inşasına yönelik muhtıra imzalandı. Bu anlaşma kapsamında Afganistan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı, Türkmenistan Enerji Bakanlığı’nın Türkmenenergogurluşyk şirketi ile sözleşme imzalayacak ve Türkmenistan sınırından Afganistan’ın Hamyap ilçesine ve oradan da Garkın ilçesine kadar 110 kilovolt kapasitesinde elektrik hattı çekilecek.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri