TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan-ABD İş Konseyi Aşkabat’ta toplandı

Türkmenistan-ABD İş Konseyi toplantısı, Aşkabat’ta gerçekleştirildi. Sözkonusu toplantıya katılmak üzere aralarında General Electric, Boeing ve Coca cola gibi dünyaca ünlü Amerikan şirketleri temsilcileri Aşkabat’a geldi. Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stewart’ın başkanlığında gelen Amerikan iş dünyası temsilcileri, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği potansiyelinin büyük olduğuna dikkat çektiler.

Arçabil otelinde gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği 3 alanda ele alındı. Birinci bölümde enerji ve ulaştırma sektöründeki işbirliği değerlendirildi. İkinci bölümde tarım sektörü ve gıda sanayi sektörüne son teknolojilerin getirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Üçüncü bölümde ise eğitim ve turizm işbirliği imkanları masaya yatırıldı.

Toplantıya katılanlar bu tür görüşmelerin ekonomik işbirliğinin hızlandırılmasına, ortak projelerin hayata geçirilmesine ve yatırım olanaklarının oluşumuna katkı sağladığını ifade ettiler.

ABD’li iş adamları, toplantı kapsamında Türkmenistan yetkilileri ile ikili görüşmelerde bulundu. Bu görüşmelerde karşılıklı yarar sağlayan Türkmen-Amerikan işbirliğinin daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla yüksek teknolojili ortak projelerin hayata geçirilmesine önem verildi.

Son yıllarda özellikle Türkmenistan-ABD İş Konseyi kurulduktan sonra ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin yeni seviyelere ulaştığını söyleyen Eric Stewart, Türkmen Lideri’nin iki ülke arasındaki özel sektör temsilcileri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine önem verdiğini ve bu bağlamda karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine daha fazla önem verildiğini ifade etti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri