JEMGYÝET

Türkmenistan-ABD İş Konseyi 10.yılında

Türkmenistan ile ABD arasındaki ikili münasebetler 19 Şubat 1992 yılında kurulan diplomatik ilişkiler ile başladı. 1992 yılında Türkmenistan’da ABD Büyükelçiliği açılırken, 1994 yılında Türkmenistan’ın Washington Büyükelçiliği resmen göreve başladı. Bugüne kadar iki ülke arasında 59 anlaşma imzalanırken, bunun 53’ü hükümetler arası, 6’sı ise bakanlıklar arasında imzalanan anlaşmalar oldu.

Türkmenistan ile ABD arasındaki siyasi ilişkiler yanı sıra ekonomik ve ticari münasebetlerin geliştirilmesi adına 10 yıl önce Türkmenistan-ABD İş Konseyi kuruldu. Bu sene kuruluşunun 10.yılına giren bu konseyi iki ülke arasındaki ekonomik münasebetlerin gelişmesinde büyük rol oynadı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, 2007 yılında BM Genel Kurulu için ABD’ye gittiğinde bir dizi görüşmelerde bulundu. Bu ziyarette Türkmen Lider Rockefeller Merkezi’nde 300 civarında ABD’nin elit iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelmişti. Bu görüşmede, Devlet Başkanı iş konseyinin kurulmasını teklif etmişti.

Türkmen Lideri’nin önerisi üzerine 2008 yılında Türkmen-Amerikan İş Konseyi kuruldu. Washington’da idari merkezi bulunan bu konseyin ortak çalışmaları sonucunda çok sayıda Amerikan şirketleri Türkmenistan Hükümeti ile ortaklıklar kurdu.

Kurulmasından bu yana Türkmen-Amerikan İş Konseyi toplantıları karşılıklı olarak Aşkabat ve ABD’nin bazı kentlerinde devam ettiriliyor. Şu an itibariyle, Türkmenistan'da 1,6 milyar ABD Doları değerinde 101 yatırım projesi tescil edilmiştir. Amerikan şirketleri, karşılıklı çıkara dayalı işbirliği kapsamında petrolgaz, enerji, Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısındaki petrolgaz arama çalışmaları, iletişim, sanayi ve ulaştırma sektörlerinde işbirliklerinin geliştirilmesi için çaba göstermektedir.

Türkmenistan’da Amerikan sermayeli 63 şirket faaliyet göstermektedir ve kontratların sayısı 110’a ulaştı. 2011 yılında Amerikan şirketlerinin ürünlerinin fuarı Aşkabat’ta düzenlendi. Bu fuar, Orta Asya’da Amerikan ürünlerinin ilk sergisi oldu. ABD şirketlerinin ikinci fuarı 3-5 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

2016 yılında Türkmen-Amerikan İş Konseyi başkanlığına Eric Stewart tekrar seçildi.

Türkmenistan'da 1 Mayıs 2018 itibariyle ABD şirketlerinin katılımıyla 156 proje tescil edildi ve bunların toplam maliyeti 2 milyar 573 milyon dolar ve 0,3 milyon Euro olarak kaydedildi.

Türkmenistan ile ABD arasındaki ekonomik işbirliği, Türkmen Devlet Başkanı ile Türkmen-Amerikan İş Konseyi Başkanı Eric Stewart’ın arasındaki görüşmelerde düzenli olarak ele alınmaktadır. Türkmenistan-ABD İş Konseyi 10.kuruluş yıldönümünde de bu görüşme yapıldı. Taraflar iki ülke arasındaki münasebetleri değerlendirdi. Ulaştırma sektöründeki faaliyetler ele alındı. Bu alanda özellikle Hazar’ın kıyısındaki Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın önemine değinildi.

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi