JEMGYÝET

Türkmenistan 5.Asya Oyunları’na hazırlanıyor

2017 yılında Orta Asya bölgesinde dev bir spor organizasyonluğuna ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan, Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na sıkı bir şekilde hazırlık yapıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un devamli olarak gündemde tuttuğu bu organizasyon ile ilgili bir çalışma toplantısı gerçekleştirildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, ilgili kurum ve kuruluş yetkililerin katıldığı toplantıda, Sayın Devlet Başkanı spor alanında ciddi atılımların gerçekleştirildiği ve bu alanda tesisleşmenin hızlı bir şekilde devam ettirildiğini söyledi.

Sayın Devlet Başkanı, 5. Asya Oyunları için kısa bir zaman kaldığını söyleyerek, dünya basınında Asya oyunlarının tanıtılması konusunda ilgili yetkililere talimatlar verdi.

Toplantıya katılan Asya Oyunları İcra Komitesi Başkanı Dayanç Gulgeldiyev, sözkonusu spor organizasyonluğu için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dayanç Gulgeldiyev, Vanuatu ada ülkesine yaptığı ziyaret ve bu kapsamda Okyanus ülkelerin Olimpiyat Komite yetkilileri ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vererek, sözkonusu Olimpiyat Komitelerin resmi internet sitelerinde Asya Oyunları ile ilgili haber ve taanıtıcı reklam görüntülerinin yayınlanması konusunda bilgi paylaşımında bulunulduğu söyledi.

Türkmenistan Devlet Spor Komitesi Başkanı Toylu Kömekov, 5. Asya Oyunları ile ilgili haberlerin basında sistematik olarak yayınlandığını ve Dışişleri Bakanlığı’nın aracılığıyla yurtdışında da bununla ilgili çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gülşat Mammedova, 5. Asya Oyunları’nın yayın hakkı ile ilgili ihale süreci hakkında bilgi verdi. Bununla ilgili kararın Ekım ayının sonunda yapılacak toplantıda alınması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gülşat Mammedova, 45 ülkeden 200’ün üzerinde yabancı basın mensuplarının Asya Oyunları’na katılmaya ilgi gösterdiğini kaydetti. Bu alandaki çalışmalar devam ettiriliyor.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdy Toyluyev, sözkonusu dev spor organiizasyonluğuna hazırlıklar kapsamında 2013-2016 yıllar aralığında birçok uluslararası etkinliğin düzenlendiğini, “Aşkabat – 2017 Asya Oyunları’nın başkenti”, “Asya Oyunları yemmekleri” gibi uluslararası konferansların organize edildiğini belirtti.

Eylül 2017 tarihinde düzenlenecek 5. Asya Oyunları’na 500 gün kalmasıyla ilgili Aşkabat’ta bir tören düzenlendi ve bu törende 17 atlı grubunun yürüyüşü başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde Aşkabat’taki Olimpiyat Köyündeki Spor otelinde Asya spor muhabirleri günü ve 5. Asya Oyunları ile ilgili spor medya forumu gerçekleştirildi.

Türkmenistan 2017 Asya Oyunları için yaptığı hazırlıkları bitirmek üzere. 150 hektar alana kurulan olimpiyat köyünde 30'un üzerinde spor tesisi yer alıyor. Toplam maliyet 5 milyar dolar.

Daha önce sadece Asya ülkeleri arasında yapılan Salon ve Savaş Sanatı Oyunları'na ayrı bir önem kazandırmak amacıyla olimpiyata Okyanusya ülkeleri de davet edildi. 45 Asya ülkesi ile 17 ada ülkesinin sporcuları da, bu oyunlarda madalya için ter dökecek. Türkmenistan, 5. Asya Oyunları'na kapılarını açacak ve 21 farklı spor dalında, 62 ülkeden çok sayıda sporcuya ev sahipliği yapacak.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri