BIZNES

Türkmenistan 2020’de elektrik ihracatını 6,9 milyara çıkarmak istiyor

Türkmenistan, 2020 yılında elektrik enerji ihracatının yıllık kapasitesini 6 milyar 90 milyon kilovat-saate çıkarmayı hedefliyor. Türkmen elektriğinin yurtdışına ihraç edilmesi için Özbekistan, Kazakistan, Afganistan, İran, Türkiye ve Ermenistan ile işbirliği yapılması öngörülmektedir.

Bağımsızlık yıllarında Türkmenistan’da 3251,2 MW gücünde yeni elektrik santralleri inşa edildi. Türkmenistan Enerji Bakanlığı’na bağlı gaz türbinli elektrik santrallerin kurulu gücü 3091,2 MW eşit oldu. Bu rakam 5432,4 MW gücündeki toplam kurulu gücün yüzde 56,90 oranına tekabül etmektedir. 2020 yılına kadar ülkede elektrik üretimini 26 milyar 380 milyon kilovat-saate çıkarmak hedefleniyor.

Türkmenistan’ın elektrik enerji sektörünün 2013-2020 yılına kadar kalkınma programı kapsamında yinede 3854 MW gücünde yeni elektrik santrallerinin inşa edilmesi bekleniyor. Bu program çerçevesinde inşa edilmesi hedeflenen 14 elektrik santralinin 6’sı 3 yıl içerisinde devreye alındı. Ülkede 13 elektrik santrali faaliyet gösteriyor. Bunlarda 14 buhar ve 32 gaz türbinleri çalışıyor.

Elektrik santralleri yanı sıra yüksek gerilimli elektrik hatlarının da inşa edilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.  Mari-Serahs-Meşed (İran) ve Balkanabat-Gonbad (İran) elektrik hatları inşaat çalışmaları üzerinde yoğun mesai yapılıyor.

Halihazırda, Türkmenistan en büyük elektrik santralinde inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Türkmenistan'ın son yıllarda yapılan, en büyük Kombine Çevrim Elektrik Santrali olma özelliğine sahip "Mary – 3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali"nin, yapımına Temmuz 2015 tarihinde başlanmıştır. Bu projenin devreye alınması ile 1574 MW gücündeki dev santral hayata geçecek.

Ayrıca, başkent Aşkabat’ın elektriğinin istikrarlı sağlanmasına yönelik başlatılan dev projede sona yaklaşıldı.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy

Kabulda Türkmenistandan nebit we gaz import etmek maslahatlaşyldy

“Atasay Kuyumculuk” Aşgabatda dükanyny açdy

Yrak Eýrandan tebigy gaz satyn alar