TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan 2019’da dünya bisiklet şampiyonasına ev sahipliği yapabilir

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Aşkabat şehrindeki Olimpiyat Kompleksi’nde sporun geliştirilmesine yönelik genişletilmiş hükümet toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkmenistan’da bu sene yapılacak uluslararası spor yarışlarına ve önümüzdeki yıllarda ev sahipliği yapılabileceği spor yarışlarına hazırlıklar değerlendirildi.

Hükümet toplantısına davet edilen Rusya Bisiklet Federasyonu Başkanı ünlü bisikletçi altı kez dünya şampiyonu, üç kez Olimpiyat şampiyonu, rekor sahibi Vyaceslav Ekimov, Türkmenistan’ın 2019'da dünya bisiklet şampiyonasına ev sahipliği yapabileceğini kaydetti.

Türkmenistan’da sporun geliştirilmesinin ülke yönetimini öncelikli hedeflerinin birisi olduğunu kaydeden Ekimov, bunun için bütün gayretlerin sarf edildiğini belirtti. Toplantıda konuşan Ekimov, Türkmenistan’ın ve onun Lideri’nin uluslararası sporun, özellikle bisiklet sporunun gelişmesine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Rus Federasyon Başkanı, Kopetdağ dağı boyunca uzanan otoyolların uzun yıllar boyunca çok sayıda ulusal bisiklet yarışmasına ev sahipliği yaptı ve son yıllarda, önde gelen sporcular için uluslararası eğitim kampları için mekan olarak hizmet verdiğini kaydetti.

Olimpiyat Kompleksi’nde inşa edilen kapalı velotrek binasının uluslararası standartlarda inşa edildiğine dikkat çeken Ekimov, Aşkabat’ta bisiklet sporu ile ilgili uluslararası turnuvaları organize etmek için bütün şartların olduğunu belirtti.

Uluslararası Bisikletçiler Birliği’nin de üyesi olduğunu kaydeden Ekimov, 2019 yılında Türkmenistan’da bisiklet sporu dalında dünya şampiyonasını organize etmek için çaba göstereceğini kaydetti.

Ýene-de okaň

Garaşsyz, hemişelik Bitarap Türkmenistanyň daşky gurşawy goramak ulgamynyň işgärlerine

Türkmenistanyň Prezidenti Hindistan Respublikasynyň ýolbaşçylaryna gynanç bildirdi

Türkmenistanyň Mejlisiniň maslahaty

Teswirle