JEMGYÝET

Türkmenistan 2018 Bütçesi Görüşüldü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ana gündemini 2018 yılı devlet bütçesi oluşturdu. Gelecek sene için hazırlanan devlet bütçesinde sosyal sektöre ağırlık verilecek.

Bakanlar Kurulu toplantısına davet edilen Maliye Bakanı G.Muradov, 2018 devlet bütçesinin hazırlanmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkmen Lideri’nin talimatı üzerine hazırlanan resmi belgede ülkenin ekonomik stratejileri yer almaktadır. Devlet bütçesindeki çalışmalar bakanlıklar, kuruluşlar ve valiliklerin ön hesaplamalarına dayandırılarak hazırlanmaktadır.

Türkmen Lider, önümüzdeki yılın devlet bütçesinde sosyal sektöre ağırlık verileceğini kaydetti. Bütçesinin taslağı hazırlanırken, ulusal ekonominin büyümesine yönelik kredi fonlarının hacminin artırılmasına çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Devlet Başkanı, küçük işletmelerin teşvik edilmesini göz önünde bulundurulmasının önemine dikkat çekti.

Türkmen Lider, halka sağlanan kredilerin hacminin arttırılması, kredilerdeki faiz oranlarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Devlet Başkanı, gelecekte de küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesini teşvik etmeye devam edeceklerini söyledi.

Daha sonra eğitim, spor, sağlıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı S.Toyluyev bütçe hazırlıkları hakkında bilgilendirdi. Eğitim, sağlık ve spor gibi öncelikli alanlarda devlet bütçesinin harcama kısmının artırılması öngörülmektedir.

Ardından Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi sektörleri ile ilgili devlet bütçesi için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı R.Meredov, 2017-2023 dış politika konsepti kapsamında devlet bütçesi hazırlıkları hakkında bilgilendirdi.

Meclis Başkanı A.Nurberdiyeva milletvekillerinin 2018 devlet bütçesinin hazırlanmasında ilgili bakanlıklar, kamu kuruluşları ve valilikler ile çalışmalar yaptığını söyledi.

Bölgelerin gelişimini göz önüne alarak, yerel bütçelerin gerçekleştirilmesi konusundaki durum analizi edilmektedir. 2018 yılı için taslak devlet bütçesinin geliştirilmesi sırasında, 2016 yılı için mali ve ekonomik göstergeler gözden geçirildi ve 2017’nin beklenen sonuçların analizine özellikle önem verilmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy