TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan 2 Uluslararası Bowling Turnuvası’na Katılacak

Eylül 2017’de Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak Türkmenistan’da bu oyunlar için hazırlıklar devam ediyor. Asya Oyunları kapsamındaki spor dallarında mücadele edecek Türkmen sporcuları yetiştirmek için uluslararası turnuvalar büyük önem ahzetmektedir. Bu nedenle, Asya Oyunları öncesinde Türkmen sporcuları uluslararası düzeyde yapılacak 2 bowling turnuvasına katılacak.

2017 yılında Kazakistan’ın Almatı kentinde Bowling Açık Şampiyona ve Hong Kong’da 43.Bowling Turnuvası düzenlenecek. Türkmen sporcular bu turnuvalara katılarak, Asya Oyunları öncesinde tecrübe edinecek.

Bowling Türkmenistan’da yakın tarihte yaygın olan spor dalıdır. 2014 yılında Türkmenistan Devlet Spor Komitesi bünyesinde Milli Bowling Federasyonu kuruldu. 2015 yılında ilk ve 2016 yılında ikinci bowling ulusal turnuvası düzenlendi. 2016 yılı turnuvası sonucunda Türkmenistan bowling takımı kuruldu.  Türkmenistan Bowling Federasyonu aynı zamanda Asya Bowling Federasyonluğunun üyesidir.

Türkmen sporcuları ilk yurtdışı bowling macerasını yine Hong Kong’da yaşadılar. 24.Asya Oyunları kapsamında düzenlenen bowling turnuvasında boy gösterdiler.

Aşkabat’taki Asya Oyunları’nda 6 madalya için ter dökülecek. Erkek ve kadın milli takımlar yarışacak ve turnuva tekli, çift ve takım olarak devam edecek.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle