TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan :107 ülke ile ticaret

Türkmenistan, başta Çin, İtalya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan olmak üzere dünyanın 107 ülkesiyle dış ticaret ilişkilerini gerçekleştirmektedir.

Trend ajansının haberine göre, 2018 yılında  Türkmenistan’ın ihracatı 2017 yılına göre neredeyse yüzde 50 oranda arttığı ifade edildi.

Türkmenistan’da üretilen çimentonun yurtdışı artışı 20.2 kat, halı ve kilim 5.5 kat, işlenmiş sebze ve meyve ürünleri  3.5 kat olurken, yün ihracatı yüzde 36.1 ve tekstil malzemeleri yüzde 22 ,9, mineral gübreler yüzde 18,1 oranında arttı.

2018 yılında yurtdışına yumurta ihracatının da gerçekleştirildiği kaydedildi. Söz konusu dönemde 3,8 milyon dolar değerinde 79,4 milyon adet yumurta ihracatı yapıldı. Aynı zamanda meyve-sebze ihracatında da önemli artışlar görüldü. Yurtdışına 9,7 milyon dolar değerinde 9,6 bin ton sebze satışı gerçekleştirildi. Sebzelerin büyük bir kısmını domates oluşturdu.

Bunun yanı sıra 2018 yılında Türkmenistan’ın ihraç kalem listesine yeni ürünler de eklendi. Yurtdışına 3,4 milyon dolar değerinde cam ve cam ürünleri ve 1,4 milyon dolar değerinde inşaat demiri satıldı.

Ýene-de okaň

«Merkezi Aziýa + Ýaponiýa» parlamentara forumyny Aşgabatda geçirilmek teklip edildi

Ikinji Hazar ykdysady forumy geçiriler

Emmanuel Makron: Türkmenistan bilen gatnaşyklarymyzy ösdürmäge taýýar

Teswirle