JEMGYÝET

Türkmenhavayolları, Abu-Dabi seferlerini tekrar başlattı

Türkmenistan havacılık şirketi, Aşkabat-Abu-Dabi tarifeli uçak seferlerini tekrar başlattı. Uçak biletlerini Türkmenhavayollarrı sivil havacılık kurumunun şubelerinden ve www.turkmenistanairlines.com ınternet sitesinden online satın alınabilir.

Türkmenhavayolları kurumu, müşterilerine uluslararası standartlarda hizmet vermek amacıyla uçak biletlerinin online satın almasına imkan oluşturdu. Kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla bütün seferlere bilet alabilecekler. Bunun için Altyn Asyr, Millikart, Visa ve Mastercard aracılığıyla ödeme yapmak mümkün olacak. Ayrıca uçuş programları, uçak biletlerinin uygunluğu, rezervasyon kuralları hakkında bilgi almak olur.  

2018 yılı itibariyle Türkmenhavayolları sivil havacılık kurumu 1200 uluslararası ve 2 bin 300 yerli uçak seferlerini gerçekleştirdi. Türkmenhavayolları uçakları 18 uluslararası ve 11 yerel hava hattında uçuş gerçekleştirdi.

2018 yılının 5 ayında 925 bin yolcuya hizmete verildi ve 6 bin 100 ton yük taşındı. 5 aydaki ekonomik göstergeler kapsamında 552 milyon manat gelir elde edildi ve bu rakam geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 28 oranında arttı. Yük taşımacılığının büyüme rakamlarında yüzde 24,1 oranında artış görüldü.

Ocak-Mayıs 2018 döneminde Türkmenistan’ın havalimanlarına 790’ın üzerine uçak iniş yaptı ve ülke ekonomisine 19,1 milyon dolar gelir kazandırdı. Bu rakamda, geçen yıla göre 1,5 kat veya 6,2 milyon dolar fazla.

Türkmenistan hükümeti, sivil havacılık şirketinin uçak filosunun yenilenmesine büyük önem vermektedir. Boeing 737-700, Boeing 737-800 ve Boeing 777-200 LR tipi uçaklar satın alındı ve yeni uçakların satın alınması devam ettirilmektedir. Halihazırda, uçak filosunda yüksek uçuş özelliklerine sahip 24 uçak bulunmaktadır.

Türkmenistan sivil havacılık kurumu, uluslararası uçak sefer sayısını arttırmak için çaba gösteriyor. Havacılık şirketinin Asya ve Avrupa’nın 11 kentinde temsilciliği bulunuyor.

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri