JEMGYÝET

Türkmen ve Rus Liderleri, telefonda görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Liderler birbirini yaklaşmakta olan Yeni yıl ile tebrik ederek, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Taraflar uzun vadeli ve eşitlik prensipleri kapsamunda yürütülen Türkmenistan ile Rusya arasındaki münasebetlerden memnun kaldıklarını açıklayarak, bundan sonraki dönemde de ilişkilerin geliştireceklerini kaydetti.

Türkmen Lider ile Rusya Devlet Başkanı, iki ülke arasındaki işbirliği potansyelindeki yeni kapıları açacaklarını belirtti. Belirtildiği gibi, Türkmenistan ile Rusya’nın birçok büyük bölgeleri olan Tataristan, Astrahan, Sverdlovsk, St.Petersburg gibi diğer bölgeleri ile verimli işbirliği tesis edilmiştir. Rus şirketler, Türkmenistan pazarında çalışmaktadır ve Türkmen firmalar ile ortak projelere imza atmaktadır.

İki ülke Devlet Başkanı, siyasi, ekonomik, kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğini değerlendirdi. Ayrıca, taraflar ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları görüştü. Bunun yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu kapsamında işbirliği ele alındı.

Türkmen Lider, Rus mevkidaşına 20 Aralık 2017 tarihinde BM Genel Kurulu’nun 72.oturumunda Türkmenistan inisiyatifi sonucunda kabul edilen Sürdürülebilir Ulaştırma konulu kararına destek verdiği için teşekkür etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, Rus Lider Putin’i gelecek sene Rusya’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılar diledi. Putin, gelecek sene Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olacağını açıklamıştı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri