TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen ve Rus Liderleri, telefonda görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Liderler birbirini yaklaşmakta olan Yeni yıl ile tebrik ederek, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Taraflar uzun vadeli ve eşitlik prensipleri kapsamunda yürütülen Türkmenistan ile Rusya arasındaki münasebetlerden memnun kaldıklarını açıklayarak, bundan sonraki dönemde de ilişkilerin geliştireceklerini kaydetti.

Türkmen Lider ile Rusya Devlet Başkanı, iki ülke arasındaki işbirliği potansyelindeki yeni kapıları açacaklarını belirtti. Belirtildiği gibi, Türkmenistan ile Rusya’nın birçok büyük bölgeleri olan Tataristan, Astrahan, Sverdlovsk, St.Petersburg gibi diğer bölgeleri ile verimli işbirliği tesis edilmiştir. Rus şirketler, Türkmenistan pazarında çalışmaktadır ve Türkmen firmalar ile ortak projelere imza atmaktadır.

İki ülke Devlet Başkanı, siyasi, ekonomik, kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğini değerlendirdi. Ayrıca, taraflar ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları görüştü. Bunun yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu kapsamında işbirliği ele alındı.

Türkmen Lider, Rus mevkidaşına 20 Aralık 2017 tarihinde BM Genel Kurulu’nun 72.oturumunda Türkmenistan inisiyatifi sonucunda kabul edilen Sürdürülebilir Ulaştırma konulu kararına destek verdiği için teşekkür etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, Rus Lider Putin’i gelecek sene Rusya’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılar diledi. Putin, gelecek sene Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olacağını açıklamıştı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri