JEMGYÝET

Türkmen vatandaşlarına ‘Bağımsızlık’ hediyesi

Türkmenistan halkı, ülkenin en önemli bayramlarından birisini teşkil eden Bağımsızlık Bayramı’nın 26.yıldönümünü çeşitli etkinlikler ile kutluyor. Ülke geleneğine göre, ulusal bayramlarda bir dizi açılışlar ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor. Bu defa da, Aşkabat’ın inşa edilmesinin 15.etabı kapsamında çeşitli bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının siparişi üzerine yeni 12 katlı konutlar hizmete açıldı. Binlerce Türkmen ailesi, Bağımsızlık Bayramı öncesinde evlerine taşındı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldığı toplu konut açılışına, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisinin de olduğu yabancı basın mensupları katıldı.

Tören alanına gelen Türkmen Lideri’ni kız ve erkek çocuklar şarkıları ile karşı aldı. Daha sonra Devlet Başkanı çocukların elinden tutarak, her iki tarafından yükselen 12 katlı konutları takip ederek, cadde üzerinde yürüdü. Türkmen Lideri’ne bu yürüyüşünde törene katılan resmi heyette eşlik etti. Cadde boyunca her konutun önündeki meydanda folklor gösterileri sunuldu. Çeşitli kültürel etkinlikler düzenlendi.

Devlet Başkanı, yol boyunca giderken, yeni inşa edilmiş ticaret merkezini gezdi. Ayrıca, Türkmen Lider bir konuta girerek, yeni ev sahibi aileyi ziyaret etti ve konutlarda yaratılan koşullar ile tanıştı.

Bu projeler, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliğine üye yerli inşaat firmaları tarafından inşa edildi. Ayrıca, bu bölgede 18 tane 12 katlı çeşitli bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının siparişi üzerinde yeni konutlar inşa edildi. Bunun yanı sıra bölgede 11 ticaret merkezi, kreş, 600 öğrenci kapasiteli okul, park ve diğer sosyal amaçlı tesisler yer alıyor. Ayrıca, bu bölgedeki caddeler tamamen yenilendi.

Söz konusu yaşam merkezi, Aşkabat’ta yeni açılan golf kulübüne ve Aşkabat stadyumuna çok yakın. Mayıs 2015’te start alan Aşkabat’ın inşa edilmesinin 15.etabı kapsamında 12 katlı konutlar, ticaret merkezi, kreş, okul ve sosyal tesisler yanı sıra 208 tane 2 katlı villa, 16 tane 3. ve 4.katlı villa tipi konutlar da inşa edildi.

Türkmen halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve toplumsal altyapının sistematik olarak iyileştirilmesi Türkmenistan Hükümeti’nin öncelikli görevlerinin başında geliyor. Ülkenin vatandaşlarına sağlanan imtiyazlı ipotek krediler sonucunda vatandaşların şehirlerde ve köylerde konforlu ev sahibi olmasına imkânı sağlıyor. Bu faktör ve artan konut inşaatı sayesinde, Aşkabat'ta her sene binlerce insan ev sahibi oluyor.

Türkmenistan’da Bağımsızlık Bayramı kutlamaları devam ediyor. 26 Ekim’de stadyumda geniş katılımlı kültürel programın düzenlenmesi beklenirken, 27 Ekim günü Bağımsızlık meydanında askeri geçit töreni yapılacak. 28 Ekim de ise bayram dolayısıyla at yarışları düzenlenecek. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär