JEMGYÝET

Türkmen Tekstil ürünleri Amazon ve Walmart’ta

Türkmenistan bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte kendi ürünleri yurtdışına ihraç etme imkanına da sahip oldu. Dünyanın önde gelen pamuk üreticilerinden olan Türkmenistan ürettiği pamuğu yurtdışına hem iplik hem de hazır tekstil ürünleri olarak ihraç etmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde daha doğrusu Türkmenistan borsasında en çok satılan ürünlerin başında tekstil ürünleri gelmektedir.

Dünyanın en büyük perakende satış yapan mağazalar zinciri Walmart ve gerek toplam satış hacmi, gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon.com Türkmenistan’da üretilen havluları, çarşaf ve kumaşları dünya pazarına ulaştırmaktadır.

Türkmen tekstil ürünleri Goza havluları olarak Walmart ve Amazon.com aracılığıyla geniş coğrafyadaki müşterilere ulaşmaktadır.

GOZA TOWELS

Goza Havlular Virginia merkezli bir şirkettir. Toptancı ve distribütör  olan şirket, Türkmenistan'da yapılan yüksek kaliteli % 100 pamuklu havlu, çarşaf ve kumaşları ABD pazarına tanıtmak hizmetini sunmaktadır. Ürünler büyük otel ve mağazalarda mevcuttur. Söz konusu ürünler jakarlı havlular, işlemeli havlular, mutfak havluları, tatil ve hediye havluları vs.

WALMART

Wal-Mart dünya çapında şubeleri olan bir Amerikan perakende satış yapan mağazalar zinciridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok eyaletinde şubeleri vardır. Wal Mart, Amerika'nın önemli ekonomi dergisi Fortune'nun 2007 sayısında yer alan "Amerika'nın en büyük yatırımlarını yapan 500 şirket" (Fortune Global 500) raporunda "Dünya çapında yüksek ciro yapan şirket" olarak yer almıştır. Walmart mağazalar zincirinde büyük çoğunluğu Amerika'da olmak üzere 2.1 milyon insan çalışmaktadır. 4263 şubesi 660.000 çalışanı ile Amerika dışında 15 ülkede faaliyet göstermektedir. Walmart verilerine göre Amerika'da 3.702 şube olmak üzere, Meksika, İngiltere, Japonya (Seiyu), Kanada ve Çin'de birçok şube açtı.

AMAZON.COM

Amazon.com, Inc Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle şehrinde kurulmuştur. Gerek toplam satış hacmi, gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri'nden alır.

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon'da DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır.

Amazon'un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustralya, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan, Meksika, Singapur ve Türkiye için ayrı alışveriş siteleri vardır. Almanya sitesinde Felemenkçe, Lehçe ve Türkçe dil seçenekleri de sunulmaktadır.

Amazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir. Amazon.com, 4 Eylül 2018 tarihinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır. Apple'dan sonra bu seviyeye erişen ikinci şirkettir.

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri