JEMGYÝET

Türkmen takımı, uzatmalarda attığı golle gruptan çıkmayı başardı

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) tarafından düzenlenen AFC Cup turnuvasında D grubunda mücadele eden Türkmenistan’ın lig şampiyonu Altın Asır takımı, deplasmanda Tacikistan’ın İstiklol takımı ile yaptığı mücadelede 90 dakika sonra ilave edilen 7 dakikanın 6.dakikasında bulduğu golle gruptan çıkmayı başardı.

D grubunda Türkmenistan’ın iki takımı Altın Asır ile Ahal mücadele verirken, diğer takımlar Tacikistan’ın İstiklol ve Kırgızistan’ın Alay takımları oldu. Gruptan sadece bir takımın üst tura çıkabileceği turnuvada, son maçta Türkmen takımına mutlak galibiyet gerekiyordu. Tacik takımına beraberlik yetiyordu.

Galibiyet düşüncesiyle sahaya çıkan Türkmen takımı, maçın 1.dakikasında Furkat Tursunov ile golü buldu. İlk yarının sonunda 45+4.dakikada Zafar Babacanov ile bir gol daha atan Türkmen takımı, soyunma odasına 2:0’lık avantajla gitti.

Karşılaşmanın ikinci yarısında ev sahibi Tacikistan ekibi, daha baskın oynayarak, maçın son dakikalarında 83. ve 90+1.dakikada (penaltı) bulduğu gollerle skoru 2:2 dengeledi. Bu skor Tacikistan takımını bir üst tura çıkarmak için yeterliydi.

Hakem maça 7 dakika ekledi ve bunun 6.dakikasında Mihail Titov’un ayağından bulduğu golle Türkmenistan’ın Altın Asır takımı adını bir üst tura yazdırdı ve güçlü rakibi İstiklol’u 3:2’lik skorla mağlup etti.

Grupta oynanan 6 maç sonrasında Altın Asır 14 puanla grubu birinci bitirirken, İstiklol 13 puanla ikinci, Ahal 7 puanla üçüncü ve Alay takımı ise puansız grubu bitirdi.

Türkmenistan’ın 4 defa lig şampiyonu olan Altın Asır takımının bir sonraki turdaki rakibi kura çekimi sonrasında belli olacak.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri