JEMGYÝET

Türkmen sporcuları 581 madalya kazandı

Türkmenistan’da sporcular  yeni başarılar için teşvik ediliyor. 2017 yılında Orta Asya bölgesinde ilk olarak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan Hükümeti, sporcuların yeni başarılar elde etmesi için teşvik etme kararı aldı. Uluslararası turnuvalarda dereceye giren sporcular ve onların antrenörleri devlet tarafından ödüllendirilecek.

Türkmenistan Devlet Spor Komitesi, bu konuyla ilgili Milli Spor ve Turizm Enstitüsü’nde bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Asya 2017 oyunlarında başarılı olmak için Türkmen sporcularının uluslararası spor turnuvalarının katılmalarının önemli olduğu vurgulandı.

2015 yılında Türkmen sporcuları katıldığı uluslararası turnuvalarda toplam 345 madalya kazandı. Tamamlanmakta olan 2016 yılında ise Türkmen sporcuları 581 madalya kazanarak, büyük bir başarıya imza attı. Gelecekte de, Türkmenistanlı sporcuların daha fazla uluslararası turnuvalarda yer alması için çaba gösterileceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Belarus’un başkenti Minsk kentinde Bağımsız Devletler Topluluğu’nun tekvando İTF Dünya Kupası’nda Türkmen sporcuları 4’ü altın, 2’si gümüş ve 3’ü bronz olmak üzere toplam 9 madalya kazandı. Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’daki tay boksu turnuvasında ise 6 madalya kazanıldı.

7-12 Aralık tarihlerinde ise Aşkabat’ta Olimpiyat Köyü’nde Jiu-Jitsu spor dalında Asya Şampiyonası gerçekleştirilecek. Bu spor dalı, 2017 yılında Aşkabat’ta düzenlenecek Asya oyunlarının spor programında yer almaktadır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaşlara orta bilim hakyndaky şahadatnamalar gowşuryldy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy