JEMGYÝET

Türkmen sporculardan yeni madalyalar

Türkmenistanlı sporcular katıldıklarını uluslararası spor turnuvalarından madalya ile dönüyorlar. Türkmen sporcular, jiu-jitsu ve teakvando turnuvalarında büyük başarıya imza attılar. Türkmenistan katıldığı Asya Jiu-Jitsu Şampiyonası ve VI Güney Asya Tekvando Açık Şampiyonası’nda toplam 29 madalya kazandı.     

10-16 Temmuz tarihlerinde Kazakistan’ın Aktau kentinde Asya Jiu-Jitsu Şampiyonası düzenlendi. 20 ülkeden 400’ün üzerinde sporcunun katıldığı turnuvada, Türkmenistan toplam madalya sıralamasında 3. sırada yer aldı. 24 sporcu ile temsil edilen Türkmenistan, 9 altın, 4 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 18 madalya kazandı.

Bu şampiyona Uluslararası Jiu-Jitsu Federasyonu’nun belirlediği "non-vase" ve "duo" kuralları kapsamında gerçekleştirildi. Türkmen sporcular, 2017’de Aşkabat’ta düzenlenen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nda sporun bu dalında büyük bir başarıya imza atmıştı. Bu turnuvadaki tecrübeleri sporculara Kazakistan’da başarılı olmasına imkan sağladı.

GÜNEY ASYA TEKVANDO ŞAMPİYONASI

Nepal’in başkenti Katmandu şehrinde VI Güney Asya Tekvando Açık Şampiyonası gerçekleştirildi. Bu turnuvada katılan Türkmen sporcuları da büyük bir başarıya imza attı. Turnuvada Türkmenistan 9 altın, birer gümüş ve bronz olmak üzere 11 madalya kazanarak, madalya sıralamasında 2.sırada yer aldı.

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri