TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmen sporcular, Asya Şampiyonaları’nda 96 Madalya kazandı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bu sene Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar öncesinde Nisan ayının son günlerinde Olimpiyat Köyü’nde halter, yüzme ve kik boks dallarında Asya Şampiyonaları gerçekleştirildi. Türkmen sporcular “Inspiring Ashgabat” sloganıyla düzenlenen bu uluslararası turnuvalarda toplam 96 madalya kazandı. Bunun 30 altın, 32 gümüş ve 34’üsü bronz.

Kik Boksta 75 Madalya

Asya Kik boks Şampiyonası’na 17 ülkeden 300 civarında sporcu katıldı. Kore, Hindistan, Malezya, Ürdün, Suriye, Nepal, İrak gibi birçok ülkeden gelen sporcuların katılımıyla kıran kırana geçen müsabakalar gerçekleştirildi. Türkmen sporcular bu alanda büyük başarılara imza attı. 27 altın, 25 gümüş ve 23 bronz madalya kazanan Türkmenistan, toplam 75 madalya ile madalya sıralamasında da ilk sıraya yerleşti.

Halterde 10 Madalya

Türkmen sporcular, Asya Halter Şampiyonası’nda da önemli başarılara imza attı. Bu spor dalında 10 madalya kazanıldı. 1 altın, 2 gümüş ve 7 bronz madalya kazanan Türkmenistan milli takımından Hocamuhammet Toyçıyev, altın madalya kazanan tek Türkmen sporcu oldu.

23 yıl sonra gelen Altın madalya

Türkmenistan halter dalında 1994 yılından bu yana altın madalya kazanamamıştı. 1994 yılında Hiroşima’daki Asya Oyunları’da dünyanın 3.kez şampiyonu Altımurat Orazdurdıyev altın madalya kazanmıştı. Şimdi 20 yıldan sonra Hocamuhammet Toyçiyev, altın madalya kazanarak, büyük bir başarıya imza attı.

Türkmenistanlı sporcular, şimdi Azerbaycan’ın başkenti Bakü kentinde 12-22 Mayıs tarihinde düzenlenecek İslam Dayanışma Oyunları’na hazırlanıyor. Türkmen haltercileri, tecrübeli ve ünlü Türk antrenör Cafer Topçu hazırlıyor. Cafer Topçu daha önce Türkiye’nin halter alanında usta isimleri Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’nu turnuvalara hazırlamıştı.

Yüzmede 11 Madalya

Türkmen sporcular, Uluslararası Yüzme turnuvasında da başarılı bir performans sergiledi. Türkmen sporcular 2 altın, 6 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 11 madalya kazandı.

Türkmenistan’da Nisan ayının son 10 gününde düzenlenen uluslararası turnuvalar birçok alanda tecrübe kazandırdı. Olimpiyat Köyü’nün donanımından memnun kalan Uluslararası Federasyon yetkilileri, Türkmen uzmanlarının ve ayrıca gönüllülerin organizasyon çalışmalarına da yüksek not verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle