JEMGYÝET

Türkmen Sporcular 643 Madalya Kazandı

2016 yılında Türkmen sporcuları 138 uluslararası turnuvalara katılarak, 643 madalya kazandı. Bu süre zarfında 221 altın, 196 gümüş ve 226 bronz madalya kazanılarak, Türkmenistan’ın spor alanındaki başarılara yeniler eklendi. Bu alanda, 2015 yılı ile kıyaslandığında 232 madalya fazladır. 2016 yılındaki madalyaların 86’sı dünya, 291’si Asya ve 226’sı ise diğer çeşitli düzeydeki turnuvalarda kazanıldı.

Ülke genelinde de bir yıl boyunca sporun çeşitli dallarında 192 yarış ve 89 spor etkinlikleri düzenlendi.

Ayrıca, Türkmenistan bu sene Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için hazırlıklar devam ediyor. Bu oyunlarda 21 dalda 62 ülkeden gelecek sporcular madalya için yarışacak.

2016 yılında Asya Oyunları kapsamında 6 uluslararası deneme yarışları düzenlendi. Mayıs ayında Asya Samba Şampiyonası, Haziran’da Asya Güreş ve Türkmen Güreşi Şampiyonası, Eylül’de Uluslararası Tenis Turnuvası, Eylül’de Uluslararası Atletizm Turnuvası ve Aralık’ta Asya Jiu-Jitsu Şampiyonası tertip edildi.

Geçen sene Mayıs ayında Asya Oyunları’nın başlamasına 500 gün kalması dolayısıyla atlı yürüyüş başlatıldı. Şimdi, 17 atlıdan oluşan atlı yürüyüş Ahal, Balkan ve Daşoğuz vilayetlerinden sonra Lebap vilayetine geldi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler