BIZNES

Türkmen-Rus Ekonomik Forumu Aşkabat’ta yapıldı

Bu sene altıncısı düzenlenen Türkmenistan-Rusya Ekonomik Forumu, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Arçabil otelinde gerçekleştirildi. Rusya’nın ticaret, gıda endüstrisi, inşaat, elektronik bilgi teknolojileri, makine yapımı, petrol ve gaz alanında uzmanlaşmış şirketlerin yanı sıra bir dizi devlet kurum ve kuruluşunun temsilcileri Aşkabat’a geldi.

Söz konusu forum, 2 Ekim 2017 tarihinde Türkmenistan’a ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un arasında yapılan görüşmede varılan mutabakat üzerine gerçekleştirildi. Bu ziyarette Türkmenistan ile Rusya arasında imzalanan Stratejik İşbirliği Mutabakatı ikili münasebetlerin her alanda gelişmesine imkan sağlıyor.

Taraflar, 2017-2019 yılları kapsayan Hükümetler arası Türkmen-Rus Ekonomik İşbirliği Programının uygulanmasını değerlendirdi. Ayrıca, ticaret, sanayi, enerji ve mühendislik, inşaat, tarım ve balıkçılık, ulaşım ve iletişimi, spor, turizm, sağlık alanlarındaki projeler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

İki ülke arasında bugüne kadar birçok ortak projelere imza atıldı. Türkmenistan’da 180-den fazla Rus şirketi faaliyet gösteriyor.

Forumda yapılan sunumlarda, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkmenistan’ın GSYH’deki 6-7 oranındaki büyüme ile ilk 5 ülke arasında yerini aldığı belirtildi. Türkmenistan, Rusya’nın 8 büyük bölgesi ile ekonomik işbirliğini sürdürüyor. Bunlar; Tataristan, St.Petersburg, Astrahan, Sverdlovsk, Belgorodsk ve diğer bölgelerdir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer

Ýaşlara bagyşlanan ylmy-amaly sergi geçiriler

Ata Watan Eserleri

ABŞ-nyň işewürleri Türkmenistana gelerler

Birža täzelikleri: daşary ýurtly işewürler portlandsement satyn aldy

Türkmen işewürleri Türkiýede geljek ýylda geçiriljek sergilere çagyrylýar