JEMGYÝET

Türkmen Lideri’nin kitapları Kazakistan’da tanıtıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 2 günlük Kazakistan ziyareti sona erdi. Ziyaretinin ikinci gününde Türkmen Lideri’nin Ahalteke atları ile ilgili kaleme aldığı ve Kazak diline tercüme edilen kitaplarının tanıtım töreni düzenlendi. Söz konusu tören Kazakistan Milli Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Devlet Başkanı, ziyaretinin ikinci gününde Kazakistan Milli Müzesi’ni gezerek, kitap tanıtımı törenine de katıldı.

Türkmen Liderinin ‘Ahalteke-bizim gururumuz ve şanımız’, ‘Kanatlı atlar’ ve ‘Hızlı at’ isimli dünyaca ünlü Ahalteke atlarını konu edinen kitapları Kazak diline tercüme edildi ve Kazakistanlı okurların beğenisine sunuldu. Tanıtım töreninde konuşan Devlet Başkanı, Türkmenistan’da Ahalteke atlarına büyük değer verildiğini söyledi. Türkmen ve Kazak halklarının atlarla ilgili birçok benzer göreneklerinin olduğunu söyleyen Türkmen Lider, Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na Türkmen güreşi ve atlı sporun dâhil edildiğini ve Kazak sporcuların bu yarışlarda büyük başarı sergileyeceğine inandığını belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, kendi kitabının bir nüshasına imzalayarak, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e hediye etti.

Tanıtım törenine, kültür ve sanat çalışanları, gazeteciler, sporcular, Kazakistan’ın tanınmış at yetiştiricileri, Türkmenistan’ın resmi heyet temsilcileri katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, Astana ziyareti kapsamında Vatan Savunanların anıtına çelenk bıraktı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi