JEMGYÝET

Türkmen Lideri’nin kitabı Türkiye’de tanıtıldı

Türkmenistan'da 2018 yılının "Türkmenistan Büyük İpek Yolu'nun Kalbi Yılı" ilan edilmesi ve Kastamonu’nun "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti" olması dolayısıyla Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçiliği ile Kastamonu Üniversitesi tarafından "Türkmenistan Büyük İpek Yolu'nun Kalbi" konferansı düzenlendi.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı ve Kastamonu üniversitesi resmi sitesinde yer alan haberlere göre, konferansta Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov’un "Türkmenistan Büyük İpek Yolu'nun Kalbi" adlı kitabının tanıtımı da yapıldı.

Konferansta Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistan İnsan Bilimleri ve Kalkınma Üniversitesi Rektörü Esen Aydogdıyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Başkanı Hüseyin Yücel, ‘Türkmenistan- Büyük İpek Yolu’nun Kalbi’ adlı kitabını Türkmenceden Türkçeye aktaran Dr. Emrah Yılmaz günün anlam ve önemini ifade eden konuşmalar gerçekleştirdiler. Konuşmalarda, bugün Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov'un önderliğinde yaşama geçirilen değişik sektörlerdeki devasa projelerle Türkmenistan’ın, hızlı bir kalkınma ve gelişme sürecine girdiği, Gayri Safi Yurt içi Hasılasında yüksek oranlı büyümeler gerçekleştirildiği, başta enerji olmak üzere tekstil, turizm, inşaat, ulaşım ve gıda sektörlerinde yapılan milyar dolarlık yatırımlarla bölgesinde ekonomik güç haline geldiği kaydedildi.

Bu programlar kapsamında bir de sergi açıldı ve sergide Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kaleme aldığı eserleri yanı sıra Türkmen halkının milli değerleri sergilendi. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören öğrencileri mini konser programı düzenledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından kaleme alınan Türkmenistan’ın zengin kültürel mirası ve ipek yolunda oynadığı rolünü anlatan bu kitap Türkiye Türkçesinde TÜRKSOY tarafından yayınlanmıştır. Daha önce de Türkmenistan Devlet Başkanı’nın "Barış Müziği, Dostluk Ve Kardeşlik Müziği" başlıklı çalışması TÜRKSOY tarafından yayınlanmıştı. Her iki eser de Türkmenistan’ın kültür temelinde yükselen barışçı siyasetinin somut göstergeleridir, gelecek nesillere bırakılacak bir miras niteliğindeki bu çalışmalar, aynı zamanda Türkmen kültürünü ve Türkmenistan'ın ipek yolu üzerinde oynadığı rolü tanımak isteyen öğrenciler için de temel kaynak oluşturacaktır

Genel değerlendirme konuşmasının ardından hediye takdimi yapıldı. Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’a Türkmenistan Büyükelçiliği adına Türkmen cübbesi ve kalpağı giydirildi. Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’da Türkmenistan Büyükelçisi ve Türkmenistan İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi Rektörüne Üniversitemiz binişlerinden giydirdi.

Karşılıklı hediye takdiminin ardından Türkmen Pilavı İkramı yapıldı.

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär