JEMGYÝET

Türkmen Lideri’nin kitabı Türkçe ’ye tercüme edildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ kitabı, Türkçe ‘ye tercüme edildi. Kitabın Türkçe nüshası, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov tarafından Türkmen Lideri’ne takdim edildi.

Türkmen Lider, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov ile Oğuzhan Köşkü’nde bir araya geldi. Konuk, Türkmenistan’daki ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılı kapsamında kültürel mirasın korunması, öğrenilmesi ve yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalardan övgüyle bahsetti.

Türkmen Lider, Türk dilli ülkelerin arasındaki bağların pekiştirilmesi için çaba gösteren TÜRKSOY ile işbirliğinin genişletilmesine büyük önem verdiklerini kaydederek, Türkmenistan ile TÜRKSOY arasındaki işbirliğinde gelinen seviyeden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. TÜRKSOY tarafından 2014 yılı Mahtumkuli Firaki yılı olarak anıldı, 2015 senesinde Mari Türk dünyası kültür başkenti ilan edildi.

TÜRKSOY’un bu sene kuruluşunun 25.yıldönümünü kutladığını ifade eden Kaseinov, müzik kültürünün geliştirilmesi açısından örgüt kapsamında düzenlenmekte olan etkinliklerinin birisini ünlü Türkmen bestecisi Nuri Halmmamedov’un anısına gerçekleştirmeyi teklif etti.

Görüşmede ayrıca, Türkmenistan’da devam eden ‘İpek yolu – Samimiyet yolu’ konulu tiyatro festivali ele alındı ve bu festivalin daha kapsamlı sadece Türkçe konuşan ülkeler değil, aynı zamanda Avrasya bölgesindeki ülkelerin katılımıyla yapılması değerlendirildi.

Kabülde, Kaseinov Türkmen Lideri’ne kaleme aldığı ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ kitabının Türkiye’de Türkçeye tercüme edilerek yayınlandığını söyleyerek, kitabın bir nüshasını hediye etti. Kaseinov, bu kitapta devletlerarası ticaret ve ekonomik ilişkiler yanı sıra İpek Yolu boyunca yaşayan Türkmenlerin ve diğer halkların tarihi, kültürü hakkında değerli bilgiler yer aldığını kaydetti.

Kabulden sonra Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde bu kitabın tanıtım töreni gerçekleştirildi.

Daha önce de, TÜRKSOY tarafından Türkmen Lideri’nin "Barış Müziği, Dostluk Kardeşlik Müziği" kitabı Türkçeye tercüme edilmişti.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi