JEMGYÝET

Türkmen Lider’in Özbekistan ziyareti bekleniyor

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’u iki ülke arasındaki diplomatik münasebetlerin kuruluşunun 25.yıldönümü ile tebrik etti.

Tebrik mesajında kısa dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen seviyeden memnun kaldığını söyleyen Özbek Lider, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Özbekistan’a ziyaretini büyük bir sabırsızlıkla beklediğini ve bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni sayfaların ve potansiyelin açılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Türkmenistan ile Özbekistan münasebetlerinin iyi komşuluk, güven, eşitlik ve karşılıklı çıkar ortamında sürdürüldüğünü belirten Devlet Başkanı Mirziyoyev, Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerin sonucunda ticaret, ulaştırma, transit, enerji ve kültür alanlarında önemli işbirliği imkanlarının açıldığını ifade etti.

Özbek Lider, Türkmenistan ile Özbekistan’ın uluslararası arenada birbirine destek verdiğini ve uluslararası örgütler bazında güzel bir işbirliğine sahip olduğunu kaydetti.

İki ülkenin sınır eyaletleri arasında sıkı işbirliğinin tesis edildiğini ifade eden Mirziyoyev, Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki çok yönlü ortaklığın daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi için kararlı olduklarını ve bunun Orta Asya bölgesinde  barış, istikrar ve sürdürülebilir kalkınmasının sağlanmasında kilit faktör olduğunu söyledi.

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, 2017 yılında birkaç defa Türkmenistan’ı ziyaret etmişti. Özbek Lider ayrıca, cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra ilk ziyaretini Mart ayında Türkmenistan’a gerçekleştirmişti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär