JEMGYÝET

Türkmen Lideri yabancı konukları ile görüştü

60.yaş günü kutlayan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ülkesine gelen yabancı konukları kabul etti. Başta 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş yanı sıra Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Prihodko, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Askar Mamin ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadi Zubko ile görüşen Türkmen Lider, konukları ile ikili işbirliğini ele aldı.

Aşkabat’taki kutlamalara gelen yabancı ülke yetkilileri, görüşmede Devlet Başkanı’nı doğum günü ile tebrik etti ve başta siyasi olmak üzere ekonomi, ticari ve kültürel işbirliği konularını görüştüler.  Yabancı ülke yetkilileri, Türkmenistan ile yakın ekonomik işbirliğine büyük ilgi duyduklarını belirtti.

Görüşmede, Özbek tarafı Türkmenistan’ın uluslararası girişimlerini desteklediğini, Orta Asya-Ortadoğu (Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman) ulaşım koridorunun oluşturulmasına ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesine katılmaya ilgi gösterdiklerini belirtti. Ayrıca, Özbekistan yetkilisi, Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki petrol ve doğalgaz yataklarının araştırılmasına katılmak istediklerini de belirtti.

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rusya Federasyonu Hükümeti Dairesi Başkanı Sergey Prihodko, Türkmen Lideri’ni Rusya ile münasebetlerin geliştirilmesine sağladığı katkılardan dolayı Rus Lider Putin tarafından Aleksandra Nevskogo Nişanı ile ödüllendirilmesinden dolayı da tebrik etti.

Görüşmelerde, Türkmenistan’da Eylül ayında yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları da gündeme getirildi.

Öte yandan, Türkmen Lider  açılışını yaptığı Gala kültür ve eğlence merkezinde yabancı işadamlarını da kabul etti. Çalık holding, NATA Holding, Rönesans, Polimeks gibi Türk işadamları yanı sıra Sifal, ARETİ, Kamaz, Tatneft, Hyundai Engineering Co, Ltd, Altkom ve İnterbudmontaj şirket yetkilierinden tebrik mesajlarını kabul etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Özbegistanyň Prezidentiniň karary: Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygy giňden belleniler

Ata Watan Eserleri

Emeli Intellekt: “Turkmenistan Weekly News” habarlar gepleşigini iňlis dilinde tomaşaçylara ýetirýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Meksikanyň ilçisi işe başlady

Türkmenistan-BMG: 22 resminama gol çekildi

Ata Watan Eserleri

Ahmet Demirok: Türkmenistanda Türkiýä wekilçilik etmek türk diplomaty üçin uly buýsançdyr

Türkmenistanyň diplomatik işgärleriniň güni bellendi

Ata Watan Eserleri