JEMGYÝET

Türkmen Lideri Putin’i Türkmenistan’a davet etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Liderler, Türkmen-Rus ilişkilerinin öncelikli konularını değerlendirerek, karşılıklı saygı, uzun vadeli ortaklık ve stratejik ortaklık prensipleri temelinde gelişen münasebetlerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Devletlerarası diyaloğun yapıcı olduğunu vurgulayan Türkmenistan ve Rusya  Devlet Başkanları, çeşitli sektörlerde karşılıklı olarak yararlı çabalar için sağlam bir potansiyelin varlığına dikkat çekerek, ticaret ve ekonomik alan dahil olmak üzere iki taraflı işbirliğinin önemli alanlarını belirttiler.

Ekonomik işbirliğinde hükümetler arası komisyona büyük görevlerin düştüğü, geçen hafta Aşkabat’ta ticaret ve yatırımı destek amaçlı komisyon kapsamında yüksek seviyede grup toplantısının yapıldığı kaydedildi. Ayrıca, Rusya’nın dev bölgeler; Tataristan, Astragan, Sverdlovsk bölgeleri ve St. Petersburg kentleri ile işbirliğini verimli şekilde geliştiği ifade edildi.

Liderler telefon görüşmesinde ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları görüştü. Bu bağlamda, uluslararası örgütler nezdindeki işbirliğinin geliştirilmesi ele alındı.

Devlet Başkanları, geçtiğimiz günlerde BM Güvenlik Konseyi tarafından  BM misyonunun Afganistan’daki misyonunun uzatılması yönündeki kararı değerlendirerek, bu kararın BM tarafından Afganistan’ın kalkınması için Türkmenistan’ın ileri sürdüğü TAPİ doğalgaz boru hattı, TAP elektrik ve fiber optik hattı, demiryolu hatlarının desteklemesinin önemli olduğunu vurguladılar.

Görüşmede Türkmen lider, 18 Mart'ta Rusya Federasyonu halkının cumhurbaşkanlığı seçimlerinde doğru kararı vereceğini umduğunu ifade etti. Devlet Başkanı fırsattan istifade ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Türkmenistan’a davet etti.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri