JEMGYÝET

Türkmen Lideri doğum günü ile kutladılar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov doğum günü dolayısıyla kutlamaları kabul etti ve bir dizi kabuller gerçekleştirdi. Türkmen Lideri’ni Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Özbekistan Demiryolları Başkanı Açilbay Ramatov ve Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ziyaret etti.

Özbek Başbakan Yardımcısı, Türkmen Lideri’ne Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın doğum günü dolayısıyla tebriklerini iletti ve Türkmenistan ile münasebetlerin arttırılmasına önem verdiklerini kaydetti.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret, ulaştırma diğer alanlardaki işbirliği olanakları ele alındı. Taraflar spor alanındaki işbirliğini görüştü. Türkmenistan bu alandaki girişimlerini desteklediklerini açıklayan Özbek yetkili, Amul-Hazar 2018 rallisinin önemine değinerek, ralli ve diğer spor turnuvalara katılmaya hazır olduklarını ifade etti.

Türkmen Lider ile Türk işadamı Ilıcak da ikili işbirliğini görüştü. Erman Ilıcak, Türkmen Liderini doğum günü ile kutladı.

Görüşmede, Türk Rönesans Holding’in yürüttüğü projeler, özellikle doğalgazdan benzin üretecek GTL tesisinin inşaatı hakkında değerlendirme yapıldı. Bu yüksek teknolojili tesiste 600 bin ton benzin üretilecek. Şimdiden birçok dünya şirketinin bu tesisin imkanları ile tanışmak isteğinde bulunulduğu ifade edildi.

Bu arada, Türkmen Lidere doğum günü dolayısıyla Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Khalifa Bin Zayed Al Nahyan tebrik mesajı yolladı. Özbekistan Cumhurbaşkanı ayrıca, telefonla arayarak ta tebrik etti.  

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär