JEMGYÝET

Türkmen Lider’den yeni kitap çalışması

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Başkanlığı Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni ziyaret etti. Ahalteke atlarına olan hayranlığı ve usta jokeyliği ile tanınan Türkmen Lider, hipodromda atla gezinti gerçekleştirdi. Ayrıca, bu komplekste yeni dünyaya gelmiş Alabay cinsi köpekleri inceledi.

Daha sonra Atçılık Kompleksi’ndeki çalışma odasında Devlet Başkanı, Alabay cinsi Türkmen köpeği ile ilgili başladığı yeni kitabı üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Ardından atçılık kompleksinin yakınındaki sınır karakolunu ziyaret etti.

Bilimsel bilgilere göre, geçmişi birkaç bin yıl öncesine dayanan Alabay cinsi köpekler, her zaman sahibine sadık olan ve insanların yardımcısı olan bir köpek türü olduğu belirtilmektedir.

Türkmen Alabay cinsi köpeklerde sınırsız cesaret, yüksek zekâ, yetenek, dayanıklılık, mükemmel koruma becerileri, sahibine mutlak güven ve bağlılığı olan türdendir.

Türkmen Lider, uzun yıllardır Alabay cinsi köpekler hakkında bilgi toplanmasına büyük önem vermiştir. Ülke topraklarında eski dönemlerde bulunmuş Ceytun, Altyndepe, Margu, gibi antik tarihi kentlerdeki arkeolojik çalışmalarda bu alanda araştırmalar yapıldı. Devlet Başkanı’nın inisiyatifi ile Türkmenistan’da El Yazmaları Enstitüsü kuruldu. Bu kurum Türkmen halkının zengin mirasının ve tarihinin öğrenilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Eğitim-araştırma çalışmaları sonucunda Alabay cinsi köpek türü hakkında bilgilere rastlandı. Marguş antik kentteki arkeolojik çalışmalarda defnedilmiş köpeğin bulunması, köpeklere özel önem verildiği, onlara mal-mülk ve devlet sınırlarının korunması için önemli görevlerin verildiğinin bir kanıtı olarak değerlendirildi.

Böylelikle, Türkmen Lideri’nin kaleme aldığı yeni kitabında Türkmen halkının gerçek bir arkadaşı olan Alabay cinsi köpekler hakkında birçok ilginç bilgiler öğrenme fırsatı oluşacak.

Bu köpek cinsi yüzyıllar boyunca ortaya çıkmıştır. Çobanlar her zaman büyük başlı aktif yavru köpekler seçmişlerdir. Halen Türkmenistan’da bu cins safkan köpekleri yetiştirmek için çalışmalar devam etmektedir.

Kitap çalışmasından sonra Türkmen Lider, yakındaki sınır karakolunu ziyaret etti. Burada askerlerin durumu ile ilgilen Türkmen Lider, sınır muhafızlarına 7 tane Alabay cinsi yavru köpek hediye etti.

Son yıllarda askeri kurumlarda Alabay cinsi köpekler özel eğitime tabi tutularak eğitilmektedir. Bu köpekler suçluları yakalama, patlayıcıları tespit etme gib operasyonlarda kullanılmaktadır.

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär